Eğer bu size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni 2017'de ABD'nin 70 mil genişliğindeki bir kuşağının tam güneş tutulması görmesi, diğer pek çok bölgenin ise kısmi tutulma görmesidir. İnsanlar, günün ortasında gökyüzünün karardığı o kısacık dakikaları görmek için eyaletleri geçtiler ve planetaryumların yakınında toplandılar.

Ancak heyecanlı NASA bilim insanları, Amerikan Jeofizik Birliği toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, Nisan ayında gelecek olan tam tutulmanın daha da serin olacağını söyledi.

Uyurken Ellerinizi Nereye Koyuyorsunuz? Uyurken Ellerinizi Nereye Koyuyorsunuz?

NASA'nın 2024 güneş tutulması program yöneticisi Kelly Korreck, toplantıdaki yuvarlak masa toplantısında "Tutulmaları görmüş olanlarımız, bir sonraki tutulmayı görmek istediğinizi biliyor" dedi. Böylesine yakın bir anıya sahip olmanın muhtemelen birçok insanı bu yıl için heyecanlandırdığını ekledi.

Tutulma Öncekine Göre Biraz Daha Uzun Sürecek

Bulunduğunuz yere bağlı olarak, Ay'ın Güneş'i perdelemesini izlemek için yaklaşık 3 ila 4 dakikanız olacak. Korreck, tutulmanın tamlık adı verilen zirvesinin 2017'dekinden biraz daha uzun süreceğini söyledi.

Bu yılki tutulmayı kaçıran ABD sakinleri benzer bir olay için birkaç on yıl daha beklemek zorunda kalacak. Bitişik ABD'de görülebilecek bir sonraki tam güneş tutulmaları 2044 ve 2045'te olacak, ancak ikisi de Cleveland veya Indianapolis'i kesmeyecek. Korreck, "Uzun bir süre başka bir tutulma görmeyeceksiniz. 2017 yılındaki tutulma sırasında Güneş oldukça sessizdi." dedi.

Ayrıca Korreck, tutulma sırasında koronal kitle atılımı görmeyi umutettiğini de belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi