Başkanlığını ilahiyatçı Ahmet Gündüz'ün yapmış olduğu Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesini Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu’na Kıbrıs Barış Harekatı zaferini Türk milletine armağan etmiş Kıbrıs Barış Harekatı Komutanı, 4 Zafer madalyası sahibi, "Çılgın Türk" diye Kıbrıs’ta heykeli yapılmış bulunan efsane komutan Oğuz Kalelioğlu da katıldı.

Kıbrıs Fatihi Oğuz Kalelioğlu, Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete uğurlandığı 10 Kasım'da Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesini Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gündüz ile görüştü.

Efsane Komutan Oğuz Kalelioğlu görüşmede, "Onun heyecanı ve onun Emir Çaka Bey ruhu bizi buralara çekti. Harpte bile böylesine heyecan dolu bir adamla karşılaşmamıştım." diyerek Vakfın Kurucu Başkanı Ahmet Gündüz’e olan inancını ortaya koydu.

Yedi bin yıllık Türk Tarihinin ilk amirali Emir Çaka Bey'in adını alan Emir Çaka Bey'in yarıda bıraktığı ülkü ve ideallerini tamamlamak için kurulmuş Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesini Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyetine katılan Oğuz Kalelioğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası, Kıbrıs Savaş Madalyası, Dağlarda tüm ülke millet ve devlet düşmanlarına karşı kazandığı zaferler ile alakalı Kurmay Başkanlık Madalyası almış Kıbrıs Barış Harekatı Komutanı...

Kıbrıs Fatihi, ağır silah teçhizatı ile donanmış on binden fazla Rum ve Yunan Kuvvetlerine sekiz yüz kişilik Mücahit ile Osmanlı’dan kalma namlusu paslı silahlar ile aç ve susuz bir ay Mağusa kalesini savaşarak korumuş ve Ada’daki Türklerin katliama uğramaması için önlerine savaşarak siper olmuş Gazimağusa'nın Türk Bölgesinde kalmasını sağlamış ve böylece de Mağusa'ya Gazilik ünvanını kazandırmış bir büyük komutan.

Öyle ki Türklerin teslim olması için gelen Birleşmiş Milletler Barış Gücü İrtibat Subayı'na "Beni buraya gönderen Yüce Türk Devleti, düşmanı çok görünce teslim ol demedi, bilakis çarpışarak şehit olmamı emretti" diyerek Mağusa'nın teslim edilmeyeceğini duyuran muhteşem Türk komutanı.

Harekâtta göstermiş olduğu başarı nedeniyle, kendisine ev ve araba verilmek istenmiş, fakat "Vatan görevimizi yaptık" diyerek geri çevirmiş ve Çılgın Türkler kitabının yazarı Turgut Özakman'ın kendisinden esinlendiği ve kitabında da bunu belirttiği bu yüzden kitabının adını dahi Komutan Oğuz Kalelioğlu için kullanılan Çılgın Türk ifadesinden aldığını da her fırsatta belirttiği Mücahit Türk subayı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa kentindeki Mağusa Kalesi'nin yanına 6.5 metre boyunda heykeli dikilmiş olan Oğuz Kalelioğlu, adını Emir Çaka Bey'den alan ve Emir Çaka Bey'in yarıda bıraktığı ülkü ve ideallerini tamamlamak için kurulmuş ve Kurucu Başkanlığını ve liderliğini  İlahiyatçı Ahmet Gündüz'ün yapmış olduğu Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesini Kalkındırma Vakfında yer almaktan büyük onur duymakta…

Bu sebeple "Denizlere açılmayan devletler yıkılmaya mahkumdur.” diyen Efsane Komutan Oğuz Kalelioğlu, Ahmet Gündüz ile buluşmada yaptığı konuşmada, “Türk devletini denizlere hakim kılacak ilmi araştırmaları kendisinde barındıracak bir denizcilik ihtisas Üniversitesini kurmak için Vakıf oluşturmuş sizler muazzam bir görev  yapıyorsunuz. Türk milleti dünya da ilk düzenli orduyu kurmuş bir millettir. Dünya harp tarihinde 160 meydan muharebesi yapıp bunların 120 sinden kesin zafer kazanmış ve bir çok devleti haritadan silmiş, dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş zaferlere imza atmış Türk milletinin devletinden başka hiç bir devlet olmamıştır.” dedi.  

Milattan önce 209 yılında Metehan ile ilk düzenli orduyu kurmuş Türk milletinin 123 devlet ve 17 imparatorluk kurduğuna vurgu yapan Kıbrıs Fatihi Kalelioğlu, “Emir Çaka Bey ise yedi bin yıllık Türk Tarihinin ilk amirali olması itibari ile onun yarıda bıraktığı ülkü ve idealleri gerçekleştirmek için Türk devletini denizlerde hakim kılmak için çıkmış olduğunuz yolu Emir Çaka Bey'in tarihsel yolu olduğunu her şekilde ve her anlamda görüyor ve takdir ediyorum. Bundan dolayı da Türk tarihini yüceltme misyon ve vizyonu ile hareket eden vakfınızda olmaktan da büyük onur duyuyorum" diyerek görüşlerini paylaştı.

Türkiye'nin ilk Denizcilik İhtisas Üniversitesini İzmir'e kurmak için 19 Şubat 2020 tarihinde İzmir 14.Noterinde 01131 nolu beyan ile projelerinin mülkiyet hakkını resmi olarak korumaya almış Vakfın Başkanı Ahmet Gündüz ise görüşmede, "Türk'ün bayrağını kalbinin üzerine koyup "Turan" uğruna canından vaz geçmiş ilk Türk amiralimizin hatırasını yaşatan, aldığı her nefes ile Türk milletini birleştirme hayalini kurmuş kutlu ruhun dolaştığı, ruhunun, bağrına saplanan hançerlerin harap ettiği bedeninden ayrıldığı ana katan vatanı için yaşayan yedi bin yıllık Türk Tarihinin ilk amirali Emir Çaka Bey'in amiral gemisine hoş geldiniz" diyerek vakfa yeni katılan Oğuz Kalelioğlu’nu selamladı.

Ahmet Gündüz, Efsane Komutan ile görüşmesini ise Hüseyin Nihal Atsız'ın;   

"Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir.

Nede yıldızlar gibi parlayıp sönmemektir.

Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir.

Kahramanlık saldırıp bir daha dönmemektir.

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından

Koşar adım gitmeli onların arkasından.

Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından

İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Yırtıcılar az yaşar... Uzun sürmez doğanlık...

Antalya'da Cipin Çarptığı Anne ve Bebeği Öldü Antalya'da Cipin Çarptığı Anne ve Bebeği Öldü

Her ışığın ardında gizlidir bir karanlık.

Adsız sansız olsa da, en büyük kahramanlık;

Göz kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir.

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,

Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.

Bunun için ölüme bir atılış gerekir.

Atıldıktan sonra bir daha dönmemektir " şiirini okuyarak tamamladı.

HABER MERKEZİ