ABD İçişleri Bakanlığına Başkan Joe Biden tarafından atanmış Yahudi kökenli bir çalışanı, Biden yönetiminin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına verdiği destek nedeniyle istifa ettiğini açıkladı. 

İçişleri Bakanlığı Personel Şefinin özel asistanı Lily Greenberg Call, sosyal medya hesabından paylaştığı istifa mektubunda, Biden yönetiminin Gazze politikasını eleştirdi. Call, Biden yönetimine “daha iyi bir Amerika” için katıldığını belirterek “Başkan Biden’ın İsrail’in Gazze’de devam eden soykırımına verdiği korkunç destek nedeniyle bu yönetimi temsil edemeyeceğimi söylüyor” dedi. 

İsrail'in Refah’a Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi İsrail'in Refah’a Saldırıları İstanbul'da Protesto Edildi

Yahudi bir ailenin çocuğu olduğunu vurgulayan Call, "Ancak insanlığa karşı işlenen bir suçu durdurmak için kullanamayacaksak bir güce sahip olmanın ne anlamı var diye son 8 ayda kendimi bir çok defa sorguladım" ifadelerini kullandı. 

Call, Biden yönetiminin Filistinlilere yönelik saldırılarını eleştirerek, "İsrail’in Filistinlilere yönelik süren saldırıları, ne İsrail’de ne de ABD’de Yahudileri daha güvenli kılıyor" diye belirtti. 

İstifa mektubunda, "Başkan Biden’ın elinde masum insanların kanı var. ABD uzun süredir, İsrail’in savaş suçları işlemesine, apartheid ve işgal statükolarının devamına olanak sağladı" diyen Call, Biden'ın kalıcı bir barış çağrısı yapmak için elinde güç bulunduğuna dikkati çekti. 

Call, "Hepinizi Filistinlilerin hayatı için tutum almaya çağırıyorum. Hepimizin geleceği buna bağlı" dedi. 

ABD'de benzer şekilde birçok kamu görevlisi, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına verilen destek nedeniyle istifalarını açıklamıştı. 

Kaynak: AA