ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, İsrail'in sivilleri koruma konusunda daha fazla adım atması gerektiğini vurguladı.  

ABD’nin Gazze Planı İfşa Oldu ABD’nin Gazze Planı İfşa Oldu

BM Güvenlik Konseyi'nde, Gazze'deki insani yardımın artırılmasını hedefleyen 2720 sayılı kararın uygulanması tartışıldı. 

Wood, Gazze'deki insanî durumun "korkunç derecede kötü" olduğunu belirterek, kuzeyde açlıktan ölen çocukların dramını hatırlattı. Milyonlarca insanın yerinden edildiğine ve temel ihtiyaçlara erişimin sınırlı olduğuna dikkat çeken Wood, ABD'nin İsrail'den somut adımlar beklediğini ifade etti. 

İsrail'in Sivilleri Koruma Çabası Yetersiz 

Wood, "İsrail, sivilleri korumak için daha fazlasını yapmalı" dedi ve ABD'nin politikasının bu çabalara göre şekilleneceğini belirtti. İsrail'in bazı olumlu adımlar attığını ancak bunların yetersiz lduğunu ve geç kalındığını vurgulayan Wood, "ABD'nin beklentisi net: İsrail, Gazze'nin kuzeyine daha fazla yardım geçişi sağlamalı" şeklinde konuştu. 

Wood ayrıca, İsrailli yetkililerle yürütülen uyarı sisteminin de başarısız olduğunu belirterek, insani yardım çalışanlarının öldürülmesini kabul edilemez bulduklarını dile getirdi. "Gazze'deki trajedide bizim de sorumluluğumuz var" diyen Wood, uluslararası hukuka uygun hareket etme çağrısı yaptı. 

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, İsrail'in saldırılarının ABD'nin desteğiyle devam ettiğini belirtti ve BM Güvenlik Konseyi'nin insani yardım çalışanlarının hava saldırılarında ölmesini insanlık dışı bulduğunu ifade etti. Nebenzia, öncelikle ateşkesin sağlanması ve ardından barış gücünün atanması gerektiğini savundu, mevcut durumu kabul edilemez bulduklarını vurguladı. 

Kaynak: AA