Avrupa’nın Doğalgaz Tüketimi Geriledi Avrupa’nın Doğalgaz Tüketimi Geriledi

Bu karar, Hill'in Belgrad'da gerçekleştirdiği cumhurbaşkanlığı ziyaretinin ardından geldi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic'in ofisinden yapılan açıklamada, Büyükelçi Hill'in, Amerika'nın Kosova'nın Javelin füzeleri satın alma talebini kabul etme kararı aldığını Cumhurbaşkanı Vucic'e ilettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Kosova'nın talebi üzerine resmi prosedürü başlattığı ve kararı önümüzdeki günlerde ABD Kongresi'ne ileteceği ifade edildi. Taşınabilir tanksavar FGM-148 Javelin füzesi, özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sırasında zırhlı araçları ve tankları imha etmek amacıyla 1994 yılından bu yana üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, bu gelişmenin Sırbistan için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu ifade etti. Açıklamasında, "Bizim için bölgede barışın bozulmaması son derece önemli ve Sırbistan, sorumlu davranarak Balkanlar'da istikrara katkıda bulunmaya devam ediyor" dedi. Kosova'nın tanksavar füzeleri alma talebinin ardında yatan nedenlere dair henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, bu karar bölgedeki güvenlik dinamiklerini etkileyebilir.

Kaynak: Haber Merkezi