Bugün yapılan açıklamada Biden yönetimi, ABD'den silah alan ülkelerden, bu silahları uluslararası yasalara uygun bir şekilde kullanacaklarına dair "inandırıcı ve güvenilir" yazılı teminatlar isteme kararı aldığını ifade etti.

Amerikan silahları ve yardımını alan 100'den fazla ülke, uluslararası standartlara uygun kullanım teminatı vermeye çağrılıyor.

Karar, İsrail'in Gazze’ye karşı devam eden dördüncü ayındaki savaşı sırasında özellikle dikkat çekiyor. ABD, her yıl İsrail'e milyarlarca dolarlık askeri yardım sağlıyor. Aynı zamanda bu karar yıllık bir raporun kongreye sunulması zorunluluğu getiriliyor. Böylelikle ABD'nin silah ve yardım sağladığı ülkelerin hesap verebilirliğinin artırılması amaçlanıyor.

Nasıl İşleyecek?

ABD, silah alan ülkelerden 180 gün içinde yazılı taahhütler isteyecek. Aktif çatışma içindeki ülkelerin cevap süresi 45 gün olacak.

Başşkan bu teminatları alamazsa, ABD'nin yardımını kesme yetkisine sahip olacak. Dışişleri ve savunma bakanları, 90 gün içinde Kongre'ye silah veya yardım konusunda rapor sunmakla yükümlü olacak.

Hukuka Uyum Şart!

Karar, Kongre üyeleri ile yapılan görüşmelerin etkisi altında alındı. 19 Demokrat senatör, ABD'nin uluslararası hukuka uygunluğunu sağlamak için ek yardımı kullanmayı zorunlu kılacak bir düzenleme talep ediyor.

Mevcut yasaların uygulanabilirliği ve şeffaflık konusundaki sorulara yanıt vermek amacıyla, Biden yönetimi bu adımı atmaya karar verdi.

Fransa'da Eylem Yapan Çiftçiler Gözaltına Alındı Fransa'da Eylem Yapan Çiftçiler Gözaltına Alındı

Bu karar, ABD'nin uluslararası arenada silah kullanımını denetleme ve hesap verebilirliği artırma çabalarının bir parçası olarak öne çıkıyor

Kaynak: Haber Merkezi