Belçika'nın resmi haber ajansı Belga'nın haberine göre, Uluslararası Af Örgütü, Barış ve Demokrasi için Ulusal Eylem Koordinasyonu (CNAPD), İnsan Hakları Ligi (LDH) ve Vredesactie isimli sivil toplum kuruluşları (STK), ABD'den İsrail'e sevk edilen silahların Liege Havalimanı üzerinden yollandığını ileri sürdü.

7 Kasım 2023-4 Mart 2024'te Liege Havalimanı'ndan yapılan yaklaşık 10 uçuşla ilgili veri topladığını belirten söz konusu STK'ler, 4 Mart'tan sonra da İsrail'e silah sevkiyatının durduğuna ilişkin bir işaret bulunmadığına dikkat çekti.

STK'lerin elde ettikleri bilgilere göre, İsrail'e ulaştırılan en az 70 ton askeri malzeme arasında küçük silahlar için mühimmat ve fünyeler ile F-35 ve F-16 savaş uçakları için parçalar bulunuyor.

Askeri malzemelerin, havalimanının kargo bölümünde faaliyet gösteren İsrail hava yolu şirketi Challenge Airlines tarafından taşınırken, F-35 parçalarının nihai varış noktasının İsrail'deki Nevatim hava üssü olduğu iddia edildi.

Peru'da 6 Büyüklüğünde Deprem Peru'da 6 Büyüklüğünde Deprem

Valon Bölgesindeki düzenlemenin bu durumu mümkün kıldığını ifade eden STK'ler, "Aktarma olmaksızın üçüncü bir ülkeye gidecek silah sevkiyatı maksadıyla bir uçak Liege Havalimanı'na indiğinde, Valon Bölgesi tarafından herhangi bir transit geçiş ruhsatı gerekmiyor" yorumunu yaptı.

STK'ler, konuya ilişkin Valon Bölgesi aleyhine dava açacaklarını duyurdu.

Başbakan Yardımcısı Gilkinet: "Gazze'deki Sivil Halkın Yaşadığı Dehşetin Suç Ortağı Olamayız"

Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma Bakanı Georges Gilkinet ise söz konusu iddialar hakkında şunları aktardı:

"Bu sabah basında yayımlanan bilgiler soru işaretleri yaratmakta ve herkesi sorumluluk almaya çağırmaktadır. Gazze'deki sivil halkın yaşadığı dehşetin suç ortağı olamayız. Bu sabahki ifşaatların ardından, yönetimimden ve Belçika devletinin danışmanlarından Challenge Airlines'a karşı şikayette bulunma olasılığını incelemelerini istedim."

Valon Bölgesinde transit geçişe ilişkin "yasal boşluk olduğu" değerlendirmesi yapan Gilkinet, Valonya Hükümeti'nin Başbakanı Elio di Rupo'ya bu hususta gerekli adımları atmaya çağıran bir mektup gönderdiğini aktardı.

Şubatta Brüksel Başkent Bölgesi ve Fransızca konuşulan Valon Bölgesi hükümetleri, İsrail'e askeri teçhizat ihracatının yanı sıra hem sivil hem askeri amaçlar için kullanılabilecek mal ve teknolojilerin ihracatını yasaklamıştı.

Kaynak: AA