Yılmaz'dan Protestoculara İlişkin Açıklama Yılmaz'dan Protestoculara İlişkin Açıklama

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici güveni endeksi Mayıs ayında 67,4'e gerileyerek son altı ayın en düşük seviyesine indi. 

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD'de tüketici güveni endeksi Mayıs ayında 67,4'e gerileyerek altı ayın en düşük seviyesine ulaştı. 

Michigan Üniversitesi'nin öncü verilerine göre, Amerikalı tüketicilerin eğilimlerini izleyen Tüketici Güven Endeksi, geçen aya göre 9,8 puanlık bir düşüşle 67,4'e indi. 

Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen bu düşüş, endeksin altı ayın en düşük seviyesine gelmesiyle dikkat çekti. Analistler, bu dönemde endeksin 76,2 değerine ulaşmasını bekliyorlardı. Ancak Nisan ayında 77,2 seviyesinde gerçekleşen tüketici güveni, Mayıs'ta beklentilerin altında kaldı. 

Mevcut ekonomik koşulları değerlendiren mevcut ekonomik koşullar endeksi, Mayıs ayında aylık bazda 10,2 puan düşüşle 68,8'e geriledi. Aynı dönemde tüketicilerin uzun vadeli beklentilerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi de 9,5 puan azalışla 66,5'e indi. 

Tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi yüzde 3,2'den yüzde 3,5'e yükselirken, uzun vadeli enflasyon beklentisi yüzde 3'ten 3,1'e çıktı. 

Tüketici Anketleri Direktörü Joanne Hsu, açıklamasında tüketicilerin enflasyon, işsizlik ve faiz oranları konusundaki endişelerini dile getirdi. 

Kaynak: Haber Merkezi