ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası’ (UFLPA) çerçevesinde, 26 tekstil şirketinin daha yasak listesine alındığı bildirildi.

Antep Fıstığı Rekoltesinde Beklenti Yüksek Antep Fıstığı Rekoltesinde Beklenti Yüksek

Söz konusu açıklamada, 17 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere söz konusu şirketlerin ürettiği malların ABD'ye girişinin kısıtlanacağı belirtilerek, "Bu adımlar, ABD'nin ülke tedarik zincirinde zorla çalıştırma kullanımını ortadan kaldırma ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygurlar ile diğer dini ve etnik azınlık gruplarına karşı devam eden soykırım ve insanlığa karşı suçlara ilişkin hesap verebilirliği teşvik etme taahhüdünün bir parçası olarak atılıyor" ifadelerine yer verildi.

UFLPA'nın 2021 sonunda yasalaşmasından bu yana yasaklı şirket listesine 65 kuruluşun eklendiği kaydedilen açıklamada, bu şirketlerin giyim, tarım, plastik, kimyasallar, piller, ev aletleri, elektronik ve gıda katkı maddeleri gibi sektörlerde faaliyet gösterdiği bilgisi yer aldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ülkenin tedarik zincirlerinde, zorla çalıştırmaya tolerans gösterilmeyeceğinin altını çizdi.

Kaynak: AA