Beyaz Saray'dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, CHIPS ve Bilim Yasası kapsamında, Micron ile ABD Ticaret Bakanlığı arasında New York'ta 2 ve Idaho'da bir çip fabrikasının inşasını desteklemek üzere ön anlaşma sağlandığı bildirildi.

Anlaşma çerçevesinde 6,14 milyar dolara kadar doğrudan finansman sağlanacağı belirtilen açıklamada, finansmanın Micron'un 20 binin üzerinde doğrudan istihdam oluşturmasına katkıda bulunacağına da dikkat çekildi.

ABD'de bu ay başında Tayvan merkezli yarı iletken şirketi TSMC'ye de CHIPS Yasası kapsamında 6,6 milyar dolara kadar doğrudan finansman ve 5 milyar dolara kadar kredi sağlanacağı açıklanmıştı.

Güney Koreli elektronik şirketi Samsung'a da Texas'taki çip üretimi yatırımı için 6,4 milyar dolara kadar doğrudan finansman sağlanacağı bildirilmişti.

Martta da Intel'in yerel çip üretim tesislerine yönelik 11 milyar dolarlık kredinin yanı sıra 8,5 milyar dolarlık hibe duyurulmuştu.

Yurt Dışında Yerleşiklerin DİBS Alımı, Son 3 Yılın Zirvesinde Yurt Dışında Yerleşiklerin DİBS Alımı, Son 3 Yılın Zirvesinde

ABD yönetimi, Global Foundries, Microchip Technology ve BAE Systems'e de yarı iletken üretimini artırmak maksadıyla destek sağlayacağını açıklamıştı.

Kaynak: AA