Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ABD’nin 40 adet yeni F - 16 savaş uçağının tedariki ve mevcut 79 adet F - 16'nın modernize edilmesine dair kabul mektubunun bakanlığa ulaştığını bildirdi.  

Kırıkkale’de Uyuşturucu Operasyonları: 7 Kişi Yakalandı Kırıkkale’de Uyuşturucu Operasyonları: 7 Kişi Yakalandı

Açıklama, MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk’ten geldi.

Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, "Hava Kuvvetleri Komutanlığı'mızın ihtiyaçları doğrultusunda 40 adet yeni F - 16 Blok - 70'in tedariki, mevcut 79 adet F - 16'nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatı içeren talebimize ilişkin, ABD tarafından gönderilen taslak teklif ve kabul mektupları Bakanlığımıza ulaşmıştır” bilgisini verdi.  

Aktürk, ilgili birimlerin mektuplara ilişkin gerekli inceleme ve değerlendirmelere başladığını da sözlerine ekledi.

Bakanlık kaynakları ise ABD'den F - 16 tedariki ve modernizasyonu süreci ile ilgili Türk ve Amerikan taraflarının incelemelerini tamamlamalarının ardından bir araya geleceklerini, ortak inceleme ve değerlendirmeler sonrasında anlaşmanın nihayetlendirileceğini ve takvimin işlemeye başlayacağını belirtti.

Fiyatlandırmanın, liste ve ürünler üzerinden yapılacağını kaydeden kaynaklar, üretim ve modernizasyon faaliyetlerinin Türkiye'de yapılmasının da ABD makamlarına iletildiğini bildirdi.

Ayrıca, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in İngiltere ziyaretinde, Eurofighter savaş uçaklarının tedariki konusunun, ziyaretin gündem başlıklarından biri olduğunu kaydeden kaynaklar, Eurofighter konsorsiyumu ülkelerinden Almanya'nın bu konudaki olumlu yaklaşımının beklendiğini ifade ettiler.  

İngiltere ve üretici firma temsilcileri ile Eurofighter teknik görüşmelerin ise devam ettiği vurgulandı.

Kaynak: DHA