İngiltere Championship’te mücadele eden Hull City kulübünün sahibi, TV8’in patronu Acun Ilıcalı, Abdülkadir’in transferi hakkında Trabzonspor ile görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Ilıcalı, Ömür’ün gelecekteki satışında yüksek bir kazanç olması halinde Trabzonspor'un da bu satıştan yararlanmasını istediğini söyledi.

Beyaz TV’de yayımlanan Beyaz Futbol programına katılan Acun Ilıcalı, Trabzonspor’da kadro dışı kalan Abdülkadir Ömür’ün Hull City’e transferi hakkında, “Abdülkadir konusunda temaslarımız sürüyor. Trabzonspor'la görüşme halindeyiz. Sevgili Ertuğrul başkanımız, bu konuda gerçekten gayet pozitif yaklaştı. Abdülkadir yurt dışında oynamak istiyor, sevgili başkanımız Ertuğrul Doğan'da buna olumlu bakıyor. Ben de açıkçası, Abdülkadir'in çok ciddi bir potansiyeli olduğunu ve ileride yüksek rakamlı transfere ulaşabileceğini düşünüyorum ve Trabzonspor'un da Abdulkadir'de ciddi bir hakkının kalması şeklinde bir teklifle, bu işi sonuçlandırmak istiyorum” diye konuştu.

Acun Ilıcalı, ayrıca Abdulkadir’in ileride iyi bir transfer yapması halinde “Yüksek bir kazanç olursa Trabzonspor'un da bundan yararlanmasını istiyorum. Böylece hem onlara faydamız olur, hem biz hem Abdülkadir hem de Türk futbolu kazanır. O şekilde görüşmelerimizi sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

Bakan Bak’tan Dünya Şampiyonu Özel Milli Atletler için Tebrik Mesajı Bakan Bak’tan Dünya Şampiyonu Özel Milli Atletler için Tebrik Mesajı

Abdülkadir dışında başka bir Türk futbolcu transfer etmeyeceklerini belirten Ilıcalı, “Ara transfer dönemi de bitmek üzere zaten. Abdülkadir görüşmeleri olumlu devam ediyor; İnşallah olur diyelim. Şu anda imzayı atmadık ama olumlu gidiyoruz. Onun dışında başka bir transfer, Türkiye'den şu anda düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ilıcalı, Fenerbahçe’den Ryan Kent’in transferi konusunda da futbolcunun isteğinin kendisi için çok önemli olduğunu belirterek, “Şu konu futbolda çok önemli; istek, arzu ve herhangi bir kulüpte oynamaya karşı olan iştah. Abdülkadir'de nasıl yurt dışında oynama iştahı varsa, Ozan Tufan'da da bu iştah vardı ve şu anda taraftarların sevgilisi. Ryan Kent de o noktayı hissedemedim. Yani futbolcu o konuda çok iştahlı gözükmedi. Biz de o yüzden açıkçası başka oyunculara yöneldik” bilgilerini verdi.

Sacha Boey Transferi

Sacha Boey’in Galatasaray’dan Bayern Münih’e transferini de ‘müthiş bir transfer’ diyerek değerlendiren Ilıcalı, “Şu açıdan çok mutlu oldum. Ülkemizdeki taban 20 milyondu şimdi 30'a doğru çıktı. Türk futbolu için çok büyük bir adım. Bundan sonra artık yüksek rakamlar, tekrar gelebilir. Türk futbolunun dünyadaki karşılığı 20 milyon tavan gibi gözüküyordu. Şimdi  30’a çıktı gibi” yorumunu yaptı.

Hull City’nin Sunderland Galibiyeti

Acun Ilıcalı Hull City'nin son aldığı Sunderland galibiyetini de değerlendirerek, “Önemli bir galibiyet aldık. Sunderland’ı deplasmanda yendik. Bizim rakibimizdi. 6 eksiğimize rağmen bu galibiyeti alabildik. Şimdi İngiltere’de 2 hafta maç yok. Bu 6 eksiğin 4'ü, maçlar başladığında gelecek. Yeni transferlerimiz de oynayabilecek. Çok ümitliyim. Şu an bir puan var play - off ile aramızda. İnşallah, play - off’ları görürüz” diye konuştu.  

TRT’nin Şampiyonlar Ligi’ni Alması  

Şampiyonlar Ligi ile Avrupa ligi ve Konferans Ligi maçlarının TRT’den yayımlanacak olması hakkında da Acun Ilıcalı, “Ben 3 senedir söylüyordum, zarar ediyoruz diye. Ciddi zarar ediyoruz. O yüzden bizim için hevesli olduğumuz bir konu değildi. Son derece düşük bir teklif verdik. TRT kazandı ihaleyi. Onları da tebrik ediyorum Yeni platformları var, onu tanıtmak istiyorlar. Biz zaten 3 sene bu konudan zarar ettik. Hevesimiz kaçtı, TRT'ye hayırlı olsun. TRT maçları açık kanaldan da vermeyi düşünüyor. O açıdan futbolseverler için de daha iyi olacak. Biz açık kanaldan veremeyiz, öyle bir gücüm yok benim. Zaten zarar ediyordum. TRT açık kanaldan verebilecek, o yüzden futbol severler için de iyi oldu” değerlendirmelerinde bulundu.

Hakem Tartışmaları

Acun Ilıcalı son olarak İngiltere ve Türkiye'deki hakem tartışmalarına değindi.

İki ülkeyi karşılaştırarak aradaki farkı açıklayan Ilıcalı, ”Aradaki fark şu; İngiltere'de hakem hatasında art niyet aranmıyor. En önemli konu bu. O yüzden bir hakemin hatası yarım gün konuşuluyor, onun üzerinden bir polemik dönmüyor. Benim yabancı hakem diye ısrar etmemin sebebi de bu. Yani belli bir süre yabancı hakemler büyük takımların maçlarını yönetsin. Böylece hakem hatası olduğu zaman 2 saat konuşuruz. Ama şimdi art niyet var diye, üç gün konuşuyoruz” dedi.

Kaynak: Ersan Akbaş