Afyonkarahisar’daki Emirdağ ilçesinde bulunan fırınlarda 220 gram ağırlığındaki ekmek yüzde 50'ye yakın zamlandı.

Bu zamın ardından faaliyete geçen kent belediyesinin fırınında üretim kapasitesi artırılmakkla kalmadı, ekmek 5 liradan satıldı. 

Bölge halkıysa 5 liradan satışa çıkan ekmeklere adeta hücum etti. Yıl başından bu yana asgari ücrete gelen artış, benzin, motorin gibi ekmeğin maliyetini artıran fiyat artışları ister istemez piyasaya yansıyordu.

EKMEK 10 LİRA OLDU

Afyonkarahisar'da ise 220 gram ağırlığındaki bir ekmek 7 liradan satılıyordu. Kentin Emirdağ ilçesinde fırıncıların aldığı ortak kararla fiyatlarda yüzde 50 artışa gidildi. Böylece bir ekmeğin fiyatı 10 liraya yükseldi.

Bu gelişmelerin hemen ardından Afyonkarahisar Belediye Başkanı Serkan Koyuncu sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Bu açıklamasında ‘siyasi fırsatçılığa taviz verilmeyeceğini’ ifade ederek fahiş fiyat artışına karşı duruşlarının net olduğunu ve gerekenin yapılacağını duyurdu.

Bu açıklamayla beraber belediyeye ait fırının üretim kapasitesi artırıldı ve ekmek 5 liradan satılmaya başlandı.

EKMEK SATIŞ NOKTALARI KURULDU

Belediyenin fahiş fiyat çeken esnafa karşı aldığı duruş bununla da kalmadı belediyeye bağlı ekipler Emirdağ Cumhuriyet Meydanı'nda Uzun Çarşı Girişi'nde ve Eski Kantar bölgesindende ekmek satış noktaları kurarak bölge halkının temel gıda maddelerinden biri olan ekmeğe ulaşabilmesi için hamle yaptı.

Samsun’da 4 Farklı Suçtan Aranan Hükümlü Yakalandı Samsun’da 4 Farklı Suçtan Aranan Hükümlü Yakalandı

Vatandaşlar bu hamleye büyük ilgi gösterdi ve ucuz ekmeğe adeta hücum etti.

Kaynak: Arda Kemal Atay