Ağrı'da eğitim hayatına devam edemeyen çocuklar okula döndürmek için geçen yıl 'Okulum Beni Bekler Projesi' uygulanmaya başlanmıştı. Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde proje koordinatörü olarak görev yapan Neslihan Gül Koç, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, Ağrı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Aslan Kaya ve öğretmenler, okula devam edemeyen öğrencilerin ailelerini ziyarete başladı.

Neslihan Gül Koç'un başkanlığındaki ekip, Cemil Meriç Ortaokulu'nda okurken yaklaşık 2 yıldır okula gelmediği tespit edilen Leyla İlhan ve 1 yıldır sınıfından uzak kalan Bilal İlhan kardeşlerin ailesine ziyarette bulundu. Neslihan Gül Koç’un konuşmaları sonucunda aile, çocuklarını okula göndermeye ikna oldu. Koç, çocukları da yanına alarak okula götürdü. 

Neslihan Gül Koç proje hakkında bilgilendirmede bulunarak “Okulum Beni Bekler projesi, Valiliğimiz himayelerinde, Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonunda İbrahim Çeçen Vakfı ve diğer destekleyici kurumlar sayesinde hayata geçirildi. Eğitim sadece bireyin kendi başarısını sağlamaktan ziyade, toplumun gelişmesi ve refaha ulaşması açısından da çok önemli olduğu için bizler eğitimi çok fazla önemsiyoruz. Ağrı’ya geldiğimizde de öğretmen olduğumdan dolayı da ilk olarak önceliklerimiz arasına eğitimi aldık ve sınıflarımıza baktığımızda, okullarımıza baktığımızda Ağrı’nın büyük sıkıntılarından birinin devamsızlık sorunu olduğunu gördük ve bu noktada harekete geçtik. Bu yavrularımızın okula gelmeme sebeplerini araştırarak bir yol haritası çizdik. Şube, okul, ilçe ve il komisyonları kurduk. Bu noktada saha çalışmaları yaptık. Velilerimizi ziyaret ettik” dedi.

Ağrı'da 2023 Ekim ayı itibarıyla 853 öğrenci tekrar okula kazandırıldı. Çalışmalardan bahseden Neslihan Gül Koç, “Biz bu projeyle çeşitli sebeplerle eğitim haklarından mahrum kalan yavrularımıza ulaşıp köprü vazifesi kurmak istedik. Velilerimizden, hemşehrilerimizden bu köprüde bir tuğla olmalarını bekliyoruz. Onlardan katkılar bekliyoruz. Çünkü bir katkı, aydınlık yarınlarımızın mimari olan güzel gençlerimizi çok daha iyi yerlere getirecektir. Bugün bu noktada 2 kardeş yavrumuzu daha okula kazandırdık. Daha önce şube ve okul komisyonlarımız ikna çalışmalarını yapmışlar ama başarılı olamadıklarını il komisyonuna bildirdiklerinde bizlerde geldik ve ailemizle yaptığımız görüşmelerde şükürler olsun yavrularımızı tekrar ait oldukları yere sınıflarına, okullarına kavuşturduk" ifadelerini kullandı.

İstanbul Fatih'te Yankesici, Suçüstü Yakalandı İstanbul Fatih'te Yankesici, Suçüstü Yakalandı

Kaynak: DHA