Bir süredir tedavi altında olan yazar Alev Alatlı’nın bugün öğlen saatlerinde hayatını kaybettiği açıklandı. Duyuru, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın X hesabı üzerinden yapılmıştı.

Koca, paylaşımında kendisini ziyarette gittiğinde, Alatlı’nın bu toprakları daha çok sevdirmenin gerekliliğine vurgu yaptığını belirtmişti.

Saat 16.00 sıralarında X hesabı üzerinden ‘’Nasihatimdir, vasiyetimdir’’ notuyla Alev Alatlı’nın vasiyeti duyuruldu.

Alatlı’nın uzun vasiyet metninde, Kopernik’ten Martin Luther’e; Ahmet Yesevi’den Kadızade Mehmet’e kadar alanında uzman ünlü isimlere referans yapıldı. Alev Alatlı’nın vasiyetinde şu ifadeler yer aldı:

Gözler G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Çevrildi Gözler G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’na Çevrildi

‘’Güneş her gün daha mütekâmil bir dünyaya doğmaz. Tarih ezelden ebede dümdüz uzanan doğrusal bir hat değil, devirli bir oluşumdur. Gün olur, en gerideki en öndekinden ileride olur. Aristarkus, Kopernik’e “zıpçıktı astrolog” diyen devrimci Martin Luter’den daha ilericidir. Ahmet Yesevi, Kadızade Mehmet’in çok ötesinde. Siz istihkâmlarınızı güçlendirin, zor zamanları fırsata çevirin. Benim yaşıma geldiğinizde, benim hiç olamadığım kadar hakîm, fehîm, müstakîm, emîn, mekîn ve metîn olun.

Aziz ülkemize gelince, ille de bir şeye benzetecekseniz, her budağından sürgün atan salkım saçak bir böğürtlen çalısına benzeteceksiniz Türkiye’yi. Bir sürgünü çiçeğe dururken, diğerinin kurumakta, ötekinin meyve vermekte olduğunu görün. Tek bir sürgüne takılıp kalmayın, bütüne bakmayı adet edinin. Unutmayın ki düz akılla anlaşılmaz, pergele, cetvele gelmez, kendisine has bir kimliği vardır, Türkiye’nin. Batmaz. Batarsa, okyanuslar taşar. Mademki son temsilcileriyiz Gezegen’in iyiliği için yaşatılması elzem bir medeniyetin, bizi durduracak tek “gerçek”, soğuyan Güneş’in dünyamızı yarı yolda bırakması ihtimali olmalı.

ALEV ALATLI

1942 – 2024’’

Kaynak: Furkan Erkan