TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’den Açıklama TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’den Açıklama

Kalamış'ta bulunan Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde Yüksek Divan Kurulu üyeleriyle istişare toplantısında bir araya gelen Ali Koç, uzun süredir organize kötülüğe uğradıklarını, Trabzonspor maçında yaşanan olayların ise bardağı taşıran son damla olduğunu belirtti.

2 Nisan'da Ülker Stadı'nda gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurul toplantısında çoğunluğu sağlayıp aklı selim kararlar almak istediklerinin altını çizen Koç, "Tüm Türkiye'ye 'Artık yeter' deme zamanı geldiğini gösterelim. Bıçak kemiğe dayandı ve kesiyor, bacağı da koparmak üzere. İki tane ekstrem var. Birisi hiçbir eylemde bulunmamak ki bana sorarsanız en kötü durum budur. Ligden çekilmeden de ekstrem bir durum var, o da futbol faaliyetlerini durdurmak. Fenerbahçe artık isyan ettiği için camia olarak belli konularda karar almak adına salı günü toplanıyor. Sponsorlarımızla görüştük. Ne karar verirsek verelim sponsorluklarını devam ettireceklerini yazılı şekilde ilettiler. Yarın Samandıra'da teknik kadromuz ve futbolcularımızla buluşacağız. Sanmayın ki duygusal bir karar aldık. Hep beraber en doğru kararı vereceğiz. Ne yapacağımız tam belli değil ama kesinlikle hiçbir şey yapmadığımız bir durum olmayacak. İnşallah 2 Nisan, sadece Fenerbahçe için değil, Türk futbolu için de bir milat olur" açıklamasını yaptı.

"Karadeniz İnsanı Merttir, Ben Maskeyle Maça Girdiklerini Hatırlamıyorum"​​​

Trabzon'da yaşanan olayların organize ve belli bir amaç doğrultusunda yapıldığına dikkati çeken Ali Koç, şöyle devam etti.

"Bizi bir kez daha zorbalıkla şampiyonluktan etmeyi amaçladılar. Bu Trabzonspor'un amacıdır demiyorum. Organize kötülüğün tavan yaptığı durumdur. Bir kere güvenlik zafiyeti var ve kimse bunu bize açıklayamaz. Karadeniz insanı merttir, ben maskeyle maça girdiklerini hatırlamıyorum. Bir kez daha Fenerbahçe'nin şampiyonluk hedefleri zorbalıkla elinden alınacaktı. Batshuayi golü atmasaydı ne olacaktı, teknik, taktik mi konuşulacaktı? Trabzon'da daha önce çok olaylar yaşandı, 2 kez maç yarıda kaldı ama hiç bu kadar yabancı madde ve su atılmamıştı. Trabzon Emniyeti, maça tahsis ettiği polisleri stat dışında tutuyorsa, ev sahibi takım ne yapsın. Emniyet müdürünün hala görevde olması da bize bir mesajdır."

Trabzonspor mücadelesinin 60. dakikasında teknik direktör İsmail Kartal'a mesaj gönderdiğini vurgulayan Koç, şunları aktardı: 

"İstanbul'da maçı seyrederken durumun nereye gideceği belliydi. Maç 2-0'ken, Fenerbahçe tarihinin en yüksek puanını aldığı dönemde, bir kulübün başkanı hocasına 'Sahadan çekilebilirsiniz, yetki sizdedir.' deme ihtiyacı duyuyorsa, bu durum Türk futbolunun kepazeliğin ispatıdır. Futbolcularımızın can güvenliği için hocamıza bu mesajı verdim. Peki Trabzon emniyeti, siz görmüyor musunuz? Belliydi zaten bu duruma geleceği. Esas kavgalar tünelde oluyor, biz görüntülere ulaşamıyoruz. Her kulübün, stadın, federasyona bağlı kameraları var. Sevkler yapılmadı. Ne bekleniyor? Bizim futbolcularımıza ceza verilecek diye duyum alıyoruz. Fenerbahçeli futbolcular kaçsaymış, ekstra güç kullanmak zorunda kalmazlarmış ve sevkler olmazmış. Senin hakemin düzgün maç yönetse zaten maç iptal olurdu. Sizi kim sevk edecek, sizden kim hesap soracak? Bu maçın bu noktaya gelmesinin bir numaralı sorumlusu sahadaki yönetimdir. Hakem yurt dışında böyle bir maç yönetse zaten FIFA kokartı elinden alınırdı. İnşallah futbolcularımıza ceza vermezler yoksa Türk futbolu uluslararası alanda çok sıkıntıya girer. Fenerbahçeli futbolcuların linç mi edilmesi gerekiyordu? O bayrak direği, Mert Müldür'ün bir tarafına girince mi işin ciddiyetini anlamamız gerekiyordu? Trabzonspor maçında yaşananlar bardağı taşıran damla oldu. İki kulüp de gerginlik olmasın diye dikkatli davranıyor."

Kaynak: AA