Tesla, dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticilerinden biri, Berlin'de bulunan ve özellikle Tesla Model Y üretimi için kullanılan gigafactory'de üretimi geçici olarak durdurduğunu duyurdu. Şirket, bu durumun nedeninin tedarik zincirinde yaşanan aksamalar olduğunu belirtti.

Uzay Yolculuğu İnsan Vücudunu Nasıl Etkiler? Uzay Yolculuğu İnsan Vücudunu Nasıl Etkiler?

Orta Doğu'daki devam eden karışıklıklar ve özellikle Kızıldeniz'de yaşanan silahlı çatışmalar, bu aksamaların temel sebebi olarak gösteriliyor. Kızıldeniz, Avrupa ile Asya arasındaki önemli nakliye yollarının merkezinde yer alıyor ve bölgedeki gerilim, tedarik zincirindeki gemi trafiğini etkiliyor. Tesla, bazı kritik bileşenlere ulaşılamaması nedeniyle Berlin-Brandenburg'daki Gigafactory'de üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Üretim 12 Şubat'ta Yeniden Başlayacak

Tesla tarafından yapılan açıklamaya göre, fabrikada üretim 29 Ocak - 11 Şubat tarihleri arasında bazı bölümler hariç durdurulacak ve 12 Şubat'tan itibaren tam kapasiteyle devam edecek.

Türkiye'deki Tesla Model Y Teslimatları Etkilenebilir

Tesla'nın Türkiye web sitesinde yer alan bilgilere göre, yeni bir Tesla Model Y siparişi verildiğinde tahmini teslimat tarihi Ocak - Şubat 2024 olarak gösteriliyor. Ancak Almanya'daki bu üretim duraklaması, özelleştirme talep eden Türk tüketicilerin araçlarını daha geç bir tarihte almasına neden olabilir.

Kaynak: Hasan Erdoğan