Elde edilen bilgilere göre, Alman savunma şirketi MBDA, Taurus seyir füzelerinin üretimini askıya alırken, yeniden üretimin, devlet siparişi koşullarına bağlı olduğu ancak Alman hükümetinin henüz bu füzeleri içeren savunma siparişi vermediği belirtildi.

Alman savunma şirketinin başkanı Thomas Gottschild konuyla ilgili olarak, "Savunma sanayinin daha temel bir üretim yüküne ihtiyacı var" ifadelerini kullandı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un daha önce yaptığı açıklamalarda, Alman askeri personelinin katılımını gerektiren uzun menzilli Taurus füze sistemlerinin Ukrayna'ya tedarik edilmesine karşı olduğu biliniyordu. Scholz, bu konudaki kararlı tutumunu muhalefet ve koalisyonun bazı üyelerinin baskılarına rağmen sürdürmüştü.

NATO’dan Ukrayna’ya Yardım Çağrısı NATO’dan Ukrayna’ya Yardım Çağrısı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba'nın konuyla ilgili açıklamalarında, Taurus füzeleri ihtiyacı ve teslimatları konusunda Berlin'den ‘sinirli tepkiler’ aldığını belirtmesi dikkat çekti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Ukrayna'nın bu füzeleri kullanma ihtimalini yorumlarken, ABD ve İngiltere tarafından daha önce tedarik edilen muadillerinin savaş alanındaki durumu değiştiremediğini hatırlattı.

Muhabir: Hasan Erdoğan