Mekatronik mühendisi Mustafa Aydın (41), Almanya'da önde gelen bir savunma ve havacılık şirketi ile iş başvurusunda bulunarak kontrat imzaladı ve vize başvurusunda bulundu. Ancak, Alman makamları, daha önce hiç Almanya'ya gitmemiş ve ilk pasaportunu 2006'da almış olan Aydın'a, "Sizi 2001 yılında sınır dışı ettiğimizi tespit ettik" diyerek vize vermedi. Aydın, "2001 yılında 18 yaşındaydım. Üniversitede burslu olarak okuyordum" dedi.

Mustafa Aydın, 2005 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra bir savunma sanayi şirketinde çalışmaya başladı. Geçen yıl ağustos ayında Almanya'daki önde gelen bir savunma ve havacılık şirketinden iş teklifi aldı. Ardından Almanya'ya vize başvurusunda bulundu. Ancak Alman makamları, Aydın'ı 2001 yılında sınır dışı etmiş olduklarını iddia etti ve savunma istedi. Aydın, Almanya'ya daha önce hiç gitmediğini ve giriş çıkış kaydı olmadığını belgeledi, ancak sonuç alamadı.

Cevap Karşısında Şaşırdı

Aydın, Avrupa Birliği Mavi Kart Vize Programı aracılığıyla Almanya Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunduğunu söyledi ve cevapla karşılaşınca şaşırdığını ifade etti. Aydın, 2001 yılında Türkiye'de üniversite öğrencisi olduğunu ve göçmenlikle ilgili bir kuruma başvurduğunu belirtti. Ancak Alman makamları, bilgilendirme yapmadı.

Aydın, 2023'te Almanya'da işe başlamayı planlıyordu ancak 6 ay boyunca cevap alamadı ve mağdur oldu. Konuyla ilgili herhangi bir cevap alamaması nedeniyle maddi ve manevi olarak zor günler geçirdiğini belirtti. Aydın, daha önce Almanya'dan kara listeye alındığı için Fransa'ya vize alamadığını ve Alman makamlarından neden kara listeye alındığını öğrenmek için başvurduğunu ancak cevap alamadığını söyledi. Aydın, yıllar sonra Almanya'dan sınır dışı edildiğini öğrenmenin şaşırtıcı olduğunu dile getirdi.

Isparta’da Minibüs Bahçeye Uçtu: 1 Ölü, 8 Yaralı Isparta’da Minibüs Bahçeye Uçtu: 1 Ölü, 8 Yaralı

Kaynak: DHA