Cumhur İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Turgut Altınok, Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanması halinde Ankara'da en az 20 bin vatandaşı kira öder gibi ev sahibi yapacağını söyledi.

Altınok, ATO Congresium'da gerçekleşen, Proje Tanıtım Toplantısı'ndaki konuşmasında, Ankara'nın yeni dönemde hızlıca ekonomiden sanayiye, eğitimden kültüre, tarım ve hayvancılıktan turizme kadar her alanda örnek olacağının, başkente yakışır gelişmelere imza atacağının altını çizdi.

Ankara'nın yapılacak projelerle dünyanın sayılı başkentleri arasında hak ettiği yere ulaşacağını söyleyen Altınok, Ankara'nın büyükşehirken büyük bir kasabaya dönüştüğünü vurguladı.

Altınok, Ankara'nın heyecanını kaybetmiş bir kent haline geldiğini dile getirdi. Bir önceki seçimde verilen "5 senede 58 kilometre metro" ve havaalanına metro sözünün tutulmadığını, Gölbaşı'na da vaat edilen metrobüsün yapılmadığını belirtti.

Belediye başkanı olması halinde büyükşehir belediyesinde çalışan hiç kimsenin işten çıkarılmayacağının altını çizen Altınok; "Büyükşehir belediyesinde çalışan işçilerin maaşlarına da zam yapacağız" şeklinde konuştu.

Akyurt'taki fuar alanının 1 yıl içinde Ankara'ya kazandırılacağını dile getiren Altınok, Atatürk Cumhuriyet Kulesi'nin açılışını da mart ayında yapacaklarını duyurdu.

Ankara'da ulaşım ve trafik probleminin yaşandığını söyleyen Altınok, gereken tedbirler alınmazsa 3-4 yıl sonra trafiğin çekilmez hale geleceğini belirtti.

Altınok; "Metro projeleri, toplu taşıma, yol genişletme, yeni kavşaklar, sinyalizasyon projeleriyle Ankaramızın trafik çilesini sonlandıracağız" dedi.

Ankara'nın 5 yıldır master imar planlarının olmadığını, bunun hızla hayata geçirileceğini söyleyen Altınok, en kısa sürede kentsel dönüşüm projelerini gerçekleştireceklerini beyan etti. Altınok, Ulus ve Kızılay'daki otopark problemine de çözüm getireceklerini dile getirdi.

Üniversiteliye ulaşım ücretsiz olacak

Sahte anketlere dikkat çeken Altınok, vatandaşların yüzde 80'i, 90'ının kendisini desteklediğini belirterek; "Bana 'Paralı anketlere bakma sen, anket biziz' diyorlar" dedi.

Altınok; "Ankara'da en az 20 bin vatandaşımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız. Tüm üniversite öğrencilerine ulaşımı ücretsiz yapacağız" şeklinde konuştu.

Otobüs ve minibüs esnafının mağduriyetlerinin giderileceğine değinen Altınok, 20 bin üniversite öğrencisine karşılıksız 1500 lira burs vereceğini ifade etti.

Altınok; "Ankaramıza 10 bin kişilik bir öğrenci yurdu yapacağız. 10 bin öğrencimize düşük kiralı konut yapacağız" cümlelerini kullandı.

Türkiye'yi milyarlardan kurtaracak sağlık alanındaki gelişmelere destek verileceğini söyleyen Altınok, gençler için yetenek avcıları kampüsü inşa edileceğini kaydetti.

Sosyal refah desteğine ihtiyacı olanlar için "Ankart" hizmeti getireceklerini belirten Altınok; "Sosyal refah statüsündeki emeklilerimizin Ankart'ına her ay 5 bin lirayı yatıracağız. Sosyal refah desteği kapsamındaki vatandaşımızın Ankart'ına 400 lira değil 2 bin 500 lira yatıracağız. Sosyal refah desteği kapsamındaki vatandaşımızın Ankart'ına kış aylarında 4 ay bin lira yatıracağız" dedi.

Altınok, muhtarların Ankart'larına her ay 1500 lira yatırılacağını ifade ederek, öğrencilere ayda bir adet sinema ve tiyatro biletinin ücretsiz verileceğini, tüm öğrencilerin sinema, tiyatro ve müzelere Ankart ile indirimli gidilebileceğini anlatarak; "50 bin öğrencimizin Ankart'ına uluslararası oyun platformlarında kullanmak üzere 500 lira yükleyeceğiz" şeklinde konuştu.

Altınok; "Ulaşımdan kültür, sanat etkinliklerine kadar hayatın her alanında Ankart ile çeşitli indirim ve avantajlar sağlanacak" ifadelerini kullandı.

Engelsiz başkent!

Altınok, Ankara'nın "engelsiz başkent" olacağını, kent mimarisinin buna göre planlanacağını vurguladı.

Engelli misafirhaneleri ve yaşam köyleri inşa edileceğini, engelli vatandaşların araçlarının tamirinin yapılacağını, engelli yakınına da ücretsiz ulaşım desteği verileceğini söyleyen Altınok, engelliler için terapi merkezleri ve oyun evleri yapacaklarını, bunun yanında eğitim merkezleri, kalıcı engelli evi, yatılı engelli evi gibi ihtiyaçlarını da hayata geçireceklerini ifade etti.

Tarımın ve hayvancılığın başkenti 

Altınok; "Ankara, tarımın ve hayvancılığın başkenti olacak. Ankaramız için önce köylerimizi kalkındıracağız" dedi.

Şehirde kanalizasyonu, suyu olmayan birçok köyün bulunduğunu belirten Altınok, iki yıl içinde köylerin altyapısını, üstyapısını bitireceklerini, büyük köylere spor tesisleri yapacaklarını anlattı.

Köylerde suyun metreküpünün 50 kuruş olacağını ve su aboneliği için para almayacaklarını açıklayan Altınok, köye dönüşü, tarım ve hayvancılığı teşvik edeceklerini açıkladı.

Çiftçiye ücretsiz fide, tohum, yem ve gübre desteği vereceklerini bildiren Altınok, ayrıca çiftçiye her yıl 500 litre ücretsiz mazot desteği yapılacağını aktardı.

Altınok, üniversitelerle işbirliğiyle tarım teknoparkları yapacaklarını, hibe projelerine başvurmak isteyen vatandaşlara yönelik danışmanlık vereceklerini, tarım teknolojileri ve tarım ürünleri üzerine ilk defa bir organize sanayi bölgesi yapacaklarını, tarımsal alet ve makine parkları kuracaklarını beyan etti.

Ankara'nın 4 ayrı noktasına kuracakları besi çiftlikleriyle beraber entegre et ve süt fabrikası kuracaklarını söyleyen Altınok; "Ankaralı etini, sütünü, yağını, yoğurdunu, ayranını Ankara'dan temin edecek. Markası Ankara olacak. Tamamen doğal bir beslenme yapacağız. Belediyemizin marketlerine, isteyen marketlere de bunları vereceğiz, böylece fiyatların da düşmesine katkı sağlayacağız" dedi.

Üreticilere alım garantisi vereceklerini, üretimin artmasını sağlayacaklarının, İç Anadolu Tohum Bankası kuracaklarının, ata tohumunu çoğaltacaklarının altını çizen Altınok; "Ankara'ya da yetecek, Türkiye'ye yetecek şekilde ata tohumlarını üreteceğiz ve dağıtacağız" şeklinde konuştu.

Altınok, termal bölgelerde sera tarımcılığını teşvik edeceklerini, ayrıca su kaynaklarına yakın kullanılmayan tarım alanlarını sulu tarıma kazandıracaklarını açıkladı.

"Ankara'yı refah seviyesi yüksek, yüzü gülen insanların şehri yapacağız" diyen Altınok, bunun için üretime, yatırıma, istihdama önem vereceklerini, ilk yılda uluslararası standartlarda fuarlar düzenleyeceklerini ifade etti.

Ülkeye milyarlarca dolar döviz getirecek, binlerce kişiye iş imkanı sağlayacak fuar alanını bir yıl içerisinde hizmete açacaklarını söyleyen Altınok, ayrıca 10 yeni organize sanayi bölgesi yapacaklarını vaatleri arasında sıraladı.

Kovid-19 salgın sürecinden sonra yeni dünya düzeninin kurulduğuna dikkat çeken Altınok; "Devletlerin stratejik ürün anlayışları değişti. Bunları hep beraber yaşadık gördük ama Ankaramız, maalesef bunları değerlendiremedi. Ama Ankaralı bize 31 Mart'ta vekaleti emaneti verdi, biz inşallah bu şehri bir dünya başkenti yapacağız" dedi.

Turgut Altınok, savunma sanayiine katkı sunmak amacıyla Milli Teknoloji Hamlesi'ni destekleyeceklerini, bu alandaki sanayici ve girişimcileri şehre taşıyacaklarını ve Ankara'yı yatırımda cazip bir kent haline getireceklerini aktardı.

Ankara'nın sporun da başkenti olacağını belirten Altınok, spor federasyonlarının branşlarına göre tesis, amatör spor kulüplerine de sahalarını, sosyal tesislerini onaracaklarını açıkladı.

Başkentin uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapacağını söyleyen Altınok, belediye bünyesinde güçlü bir e-spor takımı da kuracaklarını duyurdu.

Okulların çevre düzenlemelerini yapacaklarını, laboratuvarlarını, kütüphanelerini donatacaklarını bildiren Altınok, bütün üniversitelere destek olmaya devam edeceklerini duyurdu.

24 saat yaşayan şehir

"Ankara bir zamanlar kültür ve sanatın örnek şehriydi. Şimdi ise başkentimiz ışıkları sönmüş adeta büyük bir kasabaya dönmüş durumda" şeklinde konuşan Altınok, Ankara'yı yeniden kültür ve sanatta öncü ve günün 24 saati yaşayan bir şehir haline getireceklerini açıkladı.

Tarih ve Kültür Yolu projesini hızlı bir şekilde hayata geçireceklerini, çok amaçlı gösteri sanatları merkezi açacaklarını, film ve dizi platoları kuracaklarını söyleyen Altınok, gezici tiyatrolar, modern sanatlar galerisi, ücretsiz sesli kütüphane, performans merkezleri, amatör müzisyenler için profesyonel ses kayıt stüdyoları gibi projelerini aktardı.

Ankara'yı bir müzeler şehri yapacaklarını ifade eden Altınok, bunlar arasında yer alacak Türk Tarihi Müzesi ile Çanakkale Müzesi'nin en az 200-250 dönümlük bir alanda yer alacağını, 7-8 saatte gezilebileceğini, dijital müzenin de çok ses getireceğini belirtti.

İlköğretimdeki 400 bin öğrenciye süt ve kahvaltı desteği

Turgut Altınok, okul çağındaki öğrencilere yönelik projelerini de sıraladı. ilköğretimdeki 400 bin öğrenciye ilk öğün süt ve kahvaltı desteği vereceklerini, sütü de Ankara çiftliklerinde üreteceklerini duyurdu.

Ayrıca 250 bin öğrenciye kırtasiye desteğinde bulunacaklarını, her sene 100 bin genci Çanakkale'ye göndereceklerini, tüm ilçelere ücretsiz lunaparklar, 100 tane kreş ve bakım evi açacaklarını anlatan Altınok, öğrencilerin ücretsiz anne mutfaklarından yararlanacaklarını, kadınlara topraksız tarım desteği vereceklerini, üreten kadınlar için pazar yerleri ile kadın kooperatifleri ve ticaret platformu kuracaklarını, meslek edinme kursları ve aile terapi merkezleri açacaklarını açıkladı.

Altınok, kadına şiddeti önlemeye yönelik etkinlikler ve programlar yapacaklarını, 10 emekli lokali, yaşlılar köyü ve alzheimer köyü kuracaklarını ifade etti.

Atatürk Orman Çiftliği'ni yeniden başkentin parlayan yıldızı yapacaklarını söyleyen Altınok; "Ankara yeşil bir başkent olacak" ifadesini kullandı.

23 Nisan Etkinlikleri Meclis Bahçesinde Başladı 23 Nisan Etkinlikleri Meclis Bahçesinde Başladı

Proje kapsamında, tropik sera yapacaklarını, ziraat fakülteleri işbirliğinde organik tarım üretimi yapacaklarını, Angora Üretim Atölyesi kuracaklarını belirten Altınok, dev bir akvaryum inşa edeceklerini, bu tesisteki kış bölümüyle isteyenlerin kayabileceğini de aktardı. Altınok, başkenti akıllı kent projeleriyle donatacaklarını açıkladı.

Sokakları güvensiz, can dostları da sahipsiz bırakmayacaklarının altını çizen Altınok, beslenme, tedavi, barınma, kısırlaştırma ve sahiplendirme hizmetleriyle Ankara sokaklarını güvenli ve sağlıklı bir ortama dönüştüreceklerini, bu alanda "Betabaks" Projesi'ni hayata geçireceklerini dile getirdi.

Altınok; "Yatırımlarımızla bu aziz şehri, bu kadim kenti devletimizin, Cumhuriyetimizin başkentini hak ettiği yere taşıyacağız, makus tarihini değiştireceğiz ve Ankaramızı bir dünya başkenti yapacağız" dedi.

"Şehri yeniden canlandırmaya geliyoruz" dedi

AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da emaneti yeniden ehline vermek, 5 yılı heba olan Ankara'yı Turgut Altınok ile ayağa kaldırmak için yola çıktıklarını duyurdu.

Altınok'un şehri yenileyecek bilgiye sahip olduğunu, başkentin yatırımlarla yeniden hızlanacağını söyleyen Özcan; "Bu şehri yeniden ayağa kaldırmaya, canlandırmaya geliyoruz. Bu şehre bilgimizi, tecrübemizi adamaya geliyoruz. Bu şehri yeniden hepimizin şehri yapmaya geliyoruz" şeklinde konuştu.

Programda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, MHP Ankara İl Başkanı Alparslan Doğan ve BBP Ankara İl Başkanı Hamza Kurt da bulunuyordu.

Kaynak: AA