Amazon, e-ticaret platformunu zenginleştirmeye devam ediyor. Şirket, bugün Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir grup müşteri için beta sürümü olarak sunulan yapay zekâ destekli yeni bir alışveriş asistanı Rufus'un lansmanını duyurdu. Rufus, kullanıcılara Amazon'un geniş ürün kataloğu hakkında bilgi vermenin yanı sıra, web genelindeki bilgilere dayanarak ürün bulma, karşılaştırma yapma ve satın alma önerilerinde bulunacak şekilde tasarlandı.

Müşteriler, Amazon'un mobil uygulaması üzerinden Rufus ile doğrudan sohbet edebilirler. Bu dijital asistan, müşterilerin alışveriş ihtiyaçlarına yönelik soruları yanıtlama yeteneğine sahip.

Yürüyen Merdiven Nasıl Bulundu, İsmini Kim Verdi? Yürüyen Merdiven Nasıl Bulundu, İsmini Kim Verdi?

Rufus'un yetenekleri, ürün kataloğu, müşteri incelemeleri, topluluk soru-cevapları ve web'deki genel bilgilere dayanıyor. Bu, kullanıcılara alışveriş sürecinde, özellikle seçenekleri daraltırken veya daha spesifik bilgilere ihtiyaç duyduklarında yardımcı olmak için tasarlandı.

Amazon, Rufus'un geliştirilmesi için alışveriş konusunda uzmanlaşmış yeni bir dahili Large Language Model (LLM) oluşturduğunu ve bunu kendi verileri ile web genelinde halka açık veriler kullanarak eğittiğini açıkladı. Ancak, bu verilerin halka açık diğer perakende web sitelerini kapsayıp kapsamadığı hakkında bilgi verilmedi.

Rufus, kullanıcılardan gelen çeşitli sorulara yanıt verebilecek kapasitede. Örneğin, bir kullanıcı koşu ayakkabısı satın alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini, trail ve yol koşu ayakkabıları arasındaki farkları veya bir ürünün dayanıklılığını sorgulayabilir. Ayrıca, kullanıcılar evde araç detaylandırma ipuçlarından temiz güzellik ürünlerine, soğuk hava şartlarında golf oynamak için gerekli ekipmanlara kadar her türlü konuda Rufus'tan yardım alabilirler.

Kaynak: Hasan Erdoğan