Türkiye'nin en büyük hastanelerinden Ankara Şehir Hastanesi'nde, son dönemde artan viral salgın hastalıklar nedeniyle 250 yataktan oluşan genel yoğun bakım ünitesinin doluluk oranı, yüzde 90'a ulaştı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden Hepatit Uyarısı Dünya Sağlık Örgütü'nden Hepatit Uyarısı

Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Sema Turan, kış döneminde artan viral salgın hastalıklarla mücadele ettiklerini söyleyerek, “Acil servislerimize çok sayıda viral enfeksiyonlu hasta geliyor. Çoğunlukla da üst solunum yolu enfeksiyonu oluyor.  Bu mevcut hastalık, özellikle birey yaşlıysa ya da bireyin ek hastalığı varsa onları daha ağır etkiliyor. O durumda da yoğun bakım ihtiyacı duyabiliyorlar. Şu anda aslında diğer Covid-19 salgın döneminden farklı olarak ileri yaş grubunda viral enfeksiyonlar ağır seyrediyor” açıklamasını yaptı.

Çoklu Viral Etkenlerle Mücadele Ediliyor

Tek başına bir viral enfeksiyondan bahsetmenin doğru olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Sema Turan, “Çünkü şu anda yaygın olarak influenzayı görüyoruz, RSV’yi görüyoruz. Yine Covid-19’u da beraberinde görebiliyoruz. Aslında çoklu viral etkenlerle mücadele ediyoruz. Aynı anda hem influenza pozitifliği, hem Covid-19 pozitifliği olan hastalarımız var. Gelen 10 hastamızdan 1 ya da 2 hastamızda durum bu şekilde gerçekleşiyor. Tek başına değil, 2’li halde karşımıza gelebiliyorlar. Tabloyu bazen Covid-19 kötüleştiriyor, bazen de influenza. Ama altta yatan hastalık burada çok önemli bir belirleyici. Diyelim ki hasta KOAH’lı ya da hastanın kontrolsüz bir diyabeti var, bu grupta tablo daha ağır seyredebiliyor" diye konuştu.  

Artış Sonbahara göre yüzde 50’den Fazla

Prof. Dr. Turan, her yıl ocak- şubat- mart aylarında yoğun bakım hasta sayısının arttığını ifade ederek, “Evet; sayılar arttı ama mevcut yataklarımızla bu hastalara hizmet verebilir durumdayız. Biz Covid-19 durumunda var olan yatak sayımızı özellikle yoğun bakım adına çok arttırmıştık. Onlar pandemi döneminin izleriydi. Ama şu anda eski kış aylarında yaşadığımız durumu yaşıyoruz. Kış ayları enfeksiyonların yaygın olduğu aylar. Bu aylarda yoğun bakıma ihtiyaç duyan hastalar olabilir. Sonbahara göre yoğun bakımlarda, yüzde 50’den fazla artış söz konusu” değerlendirmesini yaptı.

“Hızlı Bir Tempoda Çalışıyoruz”

Ankara Şehir Hastanesi’nde şu an genel yoğun bakım adına 250 yatağın bulunduğunu belirten Prof. Dr. Turan, “Yoğun bakımlarımız yüzde 85-90 oranında dolu zaten. İyileşen hastalarımızı gönderiyoruz. İhtiyaç duyanları alıyoruz. Böyle bir hızlı tempoda çalışıyoruz. Ayrıca bu dönemde Covid-19 halen yaşlı hastalarımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Eğer Covid-19 PCR pozitifse ve akciğer tutulumu varsa bu hastalar yoğun bakım ihtiyacı duyuyorlar. Nadir de olsa Covid-19 virüsüne bağlı olarak genç hastalarımızın yatışı da olabiliyor" bilgilerini verdi.

Kaynak: DHA