Ankara’da doğuştan rahmi ve vajinası olmayan, daha önce bacağından alınan doku ile yapılan vajinası kapanan A.T.'ye (26), bu kez karın iç zarından alınan parça ile tekrardan bir vajina yapıldı.

Doğuştan vajinası ve rahmi olmayan A.T.'ye, Sosyal Bilimler Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kapalı ameliyat yöntemiyle karın içi zarından alınan parça ile vajina oluşturuldu. Kadın Hastalıkları ve Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ulubay'ın gerçekleştirdiği operasyon sonucunda A.T. sağlığına kavuştu.

Balık Yağı Faydaları Nelerdir? Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

A.T., ilk kez 17 yaşında ailesinin teşvikiyle hastaneye gittiğini ve o zaman bacağından alınan doku ile vajina yapıldığını; ancak bir süre sonra kapandığını belirtti. A.T. "O zaman çok üzülmüştüm. Ama şimdi tekrar yeni bir ameliyat oldum. Sonuçta hastalığın tedavisi var. Evet, insan çok kötü hissediyor, üzülüyor. Ama tedavisi olan bir durum. Şimdi kendimi çok daha iyi hissediyorum, mutluyum" ifadelerini kullandı.

Karın Iç Zarı Doktoru

5 Bin Kişide Bir Görülüyor

Prof. Dr. Mustafa Ulubay, vajina gelişmemesi durumunun nadir görüldüğünü ifade ederek, "Neredeyse her 5 bin kişide bir görülen nadir bir durum. Vajinanın ve rahmin doğuştan gelişmemesiyle karakterize olan bir hastalık. Aslında nadir olmasına rağmen ben daha fazla olduğuna inanıyorum. Çünkü bu hastalığın toplumda paylaşılabilecek bir durum olmadığı için hastalar durumunu gizleyebiliyor. Bu nedenle de bu hastalar tedavi imkânına sahip olamıyor ya da yanlış tedavilerle baş başa kalabiliyorlar. Biz bu hastalara kapalı ameliyatlarla, yani robotik cerrahiyle karın iç zarı kullanarak yeni bir vajinal oluşturma ameliyatı yapıyoruz. Bu sayede de hastalar sağlıklı bir cinsel ilişki yaşayabiliyorlar. Bu hastaların 18 yaşını geçtikten sonra sağlıklı bir cinsel ilişkide bulunabilmesi için ameliyatla tedavi edilmesi gerekiyor. Çaresiz olmadıklarını bilmeleri ve bunun cerrahi yöntemlerle tedavisinin mümkün olduğunu bilmeleri gerekir. Özellikle karın içerisinde laparoskopik karın iç zarıyla vajina yapıldığında sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girebileceklerini bilmeleri gerekiyor" şeklinde açıkladı.

Hastaların birbirinden farklı özellik göstererek; bazılarında vajinanın bazılarında da hem vajinanın hem de rahmin olmadığını belirten Prof. Dr. Ulubay, "Hastada vajina gelişmemiş, rahim bölgesi geliştiyse biz bu bölgeyi yaptıktan sonra hasta gebe kalabilir. Eğer rahmi yoksa rahim naklinden sonra ancak hamile olabiliyor" diye konuştu. Prof. Dr. Ulubay, ameliyat sonrasında vücutta gözle görülür iz kalmadığını da ekledi.

Kaynak: DHA