Ankara Ticaret Odası (ATO), Atılım Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Öğrenci Topluluğu tarafından düzenlenen “LOGTECH Lojistik ve Teknoloji Çalıştayına ev sahipliği yaptı.

ATO Başkanı Gürsel Baran, programın açılışında yaptığı konuşmada, lojistik sektörünün gelişmesine yönelik çaba ve desteklere karşılık sektörün önünde engellerin de söz konusu olduğunu belirtti.

Bunların başında vize engelinin geldiğini söyleyen Baran'ın,“Ülkemizin üyesi olduğu Gümrük Birliği, malların serbest dolaşımını öngörüyorken, bu sürecin asli unsuru olan şoförler vize engeli yüzünden serbest dolaşamıyor. Ülkemizde 8 bine yakın lojistik firması ve 550 bin ticari yük taşıyan kamyon olduğu halde vize engeli yüzünden sadece 60 bin civarında kamyon yurtdışına çıkabiliyor” açıklaması dikkat çekti.  

Baran, lojistik sektörüne ivme kaybettiren vize sorunun en kısa zamanda çözüme kavuşturulması gerektiğini de söyledi.

E-ticaretin yükselişinin lojistik sektörünün daha da önem kazanmasına neden olduğunu belirten Baran, Türkiye’nin, coğrafi konumu dolayısıyla lojistik üssü olmaya aday bir ülke olduğunu belirtti.

Baran, “Doğu Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına kolay erişim imkânı Türkiye’nin bu alanda avantajlı olduğunu gösteriyor. Ülke olarak zaten, 100 milyar dolarlık büyüklüğe sahip küresel lojistik pazarından yüzde 2,5 pay alarak, dünyada 11’inci sıraya yerleşmiş durumdayız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından iki oturumdan oluşan çalıştayda konuşmacılar lojistik ve teknoloji sektörüne dair konuları ele aldı.

Ankara’da İki Araç Çarpıştıktan Sonra Dereye Uçtu: 1 Ölü Ankara’da İki Araç Çarpıştıktan Sonra Dereye Uçtu: 1 Ölü

Programa, ATO Meclis Başkanı Mustafa Deryal, Meclis Başkan Yardımcısı Ali İhsan Özdemir, Nakliyeciler ve Lojistik Hizmetleri Meslek Komitesi ve Ulaştırma ve Lojistik Koordinasyonu Özel İhtisas Komisyonu Üyeleri ile sektör temsilcileri de katıldı.

Kaynak: Bülten