Ankara'nın Kültürel Mekanları 15 Temmuz'a Özel Işıklandırıldı Ankara'nın Kültürel Mekanları 15 Temmuz'a Özel Işıklandırıldı

Ankara Etlik Şehir Hastanesi İnme Merkezi'nde, 73 yaşındaki felçli bir kadın hastaya, kasık bölgesinden girilerek yapılan kapalı yöntem beyin cerrahisi operasyonu, Mısır'ın başkenti Kahire'deki 450 doktor tarafından canlı yayında izlendi.

Kahire'deki Ain Shams Üniversitesi tarafından 25-27 Haziran tarihlerinde düzenlenen uluslararası Nöroloji Kongresi'ne Türkiye'den beyin ve sinir cerrahisi uzmanları da önemli katkılarda bulundu. Uzmanlar, güncel cerrahi yöntemleri canlı yayınlanan ameliyatlarla meslektaşlarına aktardı.

Bu çerçevede, 3 gün boyunca 3 ameliyat gerçekleştiren Etlik Şehir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Erhan Türkoğlu ve ekibi, son olarak 73 yaşındaki, sürekli inme atakları geçiren felçli bir kadının beynine, kasık bölgesinden girerek stent taktı.

Talep Mısır'dan Geldi

Ameliyatın ardından yaptığı açıklamada, Ain Shams Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongreye katkı sunmaktan mutluluk duyduğunu vurgulayan Türkoğlu, "Mısır ve komşu ülkelerden yaklaşık 450 uzmanın katılımıyla kurs ağırlıklı bir sempozyum gerçekleştirildi. Bizden de Etlik Şehir Hastanesi İnme Merkezinde hastalara gerçekleştireceğimiz tedavi yöntemlerini canlı yayında sunmamızı istediler. Kendilerine bu desteği sağladık, bu katılımdan da mutluluk ve onur duyduk" dedi.

Tedavi Başarılı Oldu

Kongre çerçevesinde, beyninde baloncuk (anevrizma) bulunan hastayı damar içinden yapılan endovasküler yöntemle, benzer durumdaki bir başka hastayı da "akım yönlendirici stent" takarak tedavi ettiklerini anlatan Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün de ateroskleroz (damar sertliği) nedeniyle damar daralmaları çok yaygın olan, inme atakları geçiren bir hastamızı, son yıllarda üretilen 'intrakranial darlık stenti' adı verilen stentlerle tedavi ettik. Gayet başarılı bir tedavi oldu"

Türkiye'de özellikle son 10 yıl içerisinde bu tip tedavilerin birçok merkezde yapılabilir hale geldiğine, uluslararası alanda da Türk beyin cerrahlarının ağırlığının fazla olduğuna dikkati çeken Türkoğlu, Etlik Şehir Hastanesi İnme Merkezinde de bu tip tedavilerin başarıyla yapıldığının altını çizdi.

Hastaya uygulanan tedaviyle tekrarlayan inme ataklarının önüne geçmeyi sağladıklarını belirten Türkoğlu, "Hastamızın daha önce geçirdiği inmeler sebebiyle oluşan felcin de zaman içerisinde fizik tedaviyle toparlanabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Kongrenin Kahire'de ilk kez düzenlendiğini belirten Tönge, uluslararası platformda canlı cerrahiyi gerçekleştirmekten, tecrübe paylaşımında bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA