Selçukluların tarihle örülü hediyesi, Kesikköprü, 1251 yılında inşa edilen ve hala dimdik ayakta duran tarihi bir köprü ile ziyaretçilerini geçmişe götürüyor.Gelişen ve hızla büyüyen bir belde olan Kesikköprü, tarihi dokusu ve doğal zenginlikleriyle misafirlerine eşsiz bir atmosfer sunuyor. Ancak sadece bir tarih şöleni değil; hemen yanı başındaki Kesikköprü Baraj Gölü ile tam anlamıyla bir doğa harikası.

Yaklaşık 30 metre derinliğe sahip bu göl, su sporları severlere adeta bir oyun alanı sunarken, kamp yapmak isteyenleri de düzlüklerinde ağırlıyor. Göl kıyısında sıralanan tesisler, konforlu bir mola için ideal bir yer sunarken, çevresindeki ormanlık alan ender bulunan kuş türleriyle doğa tutkunlarını büyülüyor.

Doğa ve Tarihle Buluşun: Ankara'nın Sessiz Cenneti Kesikköprü Beldesi ve Baraj Gölü

Ankara'nın sakinliği ve doğal güzellikleri ile öne çıkan Kesikköprü Beldesi ve çevresindeki baraj gölü, ziyaretçilere unutulmaz bir kaçış fırsatı sunuyor. Bala ilçesine bağlı bu belde, tarih, doğa, su sporları ve kamp olanaklarıyla dikkat çekiyor.

Ankara'nın Hangi İlçelerinde Su Kesintisi Olacak? Ankara'nın Hangi İlçelerinde Su Kesintisi Olacak?

Kesikköprü Beldesi'nin Tükenecek Güzelliği

Ankara'nın Bala ilçesine bağlı Kesikköprü Beldesi, Selçuklular tarafından 1251 yılında inşa edilen tarihi bir köprüye ev sahipliği yapmaktadır. 320 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğindeki bu köprü, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış ve 13 adet sivri kemerli gözü ile bölgenin önemli tarihi yapılarından biri olmuştur. Restorasyon çalışmalarına rağmen, hala Kesikköprü, ziyaretçilerine tarihle iç içe bir atmosfer sunmaktadır.

1987 yerel seçimleriyle belde statüsü kazanan Kesikköprü, hızla gelişen bir belde olmuştur. Ancak, zaman içinde yerel yönetim hataları ve siyasi çekişmeler nedeniyle geriye gitmeye başlamıştır. 2009 yerel seçimleriyle belde statüsü kaybedilip Ankara'ya bağlı bir metropol mahallesi olmuştur. Ancak, doğal güzellikleri ve tarihi atmosferiyle Kesikköprü, hala bölgenin gözde noktalarından biri olarak öne çıkmaktadır.

Kaynak: Necmettin Kurucu