Ekrem İmamoğlu, 15 Farklı Ülkeden Gelen Çocuklarla Buluştu Ekrem İmamoğlu, 15 Farklı Ülkeden Gelen Çocuklarla Buluştu

Asgari ücret artırımlarıyla beraber şirketler ve kobilerde işten çıkarmalar yaşanıyor. Bu sorun geçmişten bugüne devam ediyor.

Yöneltilen sorulara yanıt veren Hamit Çağlayan; “Asgari ücret artışları vatandaşı rahatlatmadı. Çarşıya pazara gelen anormal bir zam var. Cebinize giren para, markete gittiğinizde yetmiyor” dedi.

Çalıştığı yerde asgari ücret artırımlarından dolayı işten çıkarılan kimsenin olmadığını ancak etraftan bu tarz duyumlar aldığını söyleyen Çağlayan; "İnsanları işten çıkartarak kendi başına işi yürütmeye çalışan patronlar var. Maalesef, onların da işleri bir süre sonra kalifiye eleman olmadığı için tıkanıyor ve yürümüyor. Bazı patronlar o insanın işine son vererek giderleri kısacağını düşünüyor ama maalesef sonuç böyle olmuyor. Burada kalifiye iş gücünün farkında olan patronlar önemli. Sadece kara veya kazanca bakılmamalı" şeklinde konuştu.1978 yılında, çalıştığı yerden asgari ücret artırımlarının ardından işten çıkarıldığını beyan eden Hamit Çağlayan; "O dönemlerde asgari ücret çok daha yetersizdi. Kayıtsız çalıştırılan çok fazla insan vardı. Dolayısıyla maalesef girdiler çok fazla olduğu için iş gücünü azaltarak faturaya, kiraya yetişmeye çalışıyordu patronlar ama çok büyük bir kayıptı bu aslında. Çünkü işi bilen insanları kaybettiğiniz zaman iş de eskisi kadar kaliteli çıkmıyor. Sadece cebe giren paraya bakarak kaliteli mal üretemezsiniz. Bu adaletsizliktir. Tabii ki çalışanlarınıza, insan gibi yaşamanın, insanlık onurunun ne olduğunu anladığınızda bu şekilde bakmazsınız. Herkes insan ancak kimi patron, kimi emekçidir. Emeğin mutlaka bir ederi ve karşılığı olmalıdır bu da insan gibi yaşamaktır. Asgari ücrete iki defa yapılan zam dahi piyasanın altında kalıyor. Yoksulluk sınırı 4 kişilik bir aile için 50 bin lira civarındayken şu an asgari ücretin 17 bin lira olması bile tuhaf aslında. Maalesef insanlar eşit doğsa bile eşit yaşamıyor. Biz eşitlik diyoruz ama eşit olmasa bile en azından adil olmak zorunda. Maalesef bu adalet dünyanın hiçbir yerinde yok. Öncelikle yasalarımızın iyileştirilmesi gerekiyor. Ama tabii ki mevcut yasalarımızın da insanlar tarafından doğru bir şekilde uygulanması gerekiyor. Sıradan vatandaşlar yasalara uygun davranmazsa hiçbir problemimizi çözemeyiz" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Arda Kemal Atay