NECMETTİN KURUCU

Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında "Kadim Topraklarda: Atatürk ve Ankara" temalı serginin açılışı, Ankara Kulübü Derneği Ankara Konağı Başkent Salonu'nda gerçekleşti.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, "Kadim Topraklarda:  Atatürk ve Ankara" konulu sergide şunları belirtti:

"Biz Ankaralılar olarak, Seymenler ve Bacıerenler olarak Atatürk, Ankara ve Cumhuriyetimizi hep yüksekte tutarak yaşattık, gelecekte de öyle olacak." dedi.

Serginin açılışında kısa bir konuşma yapan Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan şunları kaydetti:

ATO Başkanı Gürsel Baran'a Kritik Ziyaret ATO Başkanı Gürsel Baran'a Kritik Ziyaret

"Hem Ankara'mızın başkent oluşunun 100. yılını hem de Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutluyoruz. Bu yıl çifte bayram. Her iki yüzyıl kapsamında da etkinliklerimiz kültürel faaliyetlerimiz yoğunlaştı ve hep birlikte bu iki yıldönümü kutlamalarımız devam ediyor. Ankara Kulübü için, bizler için 3 büyük değer var. Büyük Atatürk, Cumhuriyet ve Başkent Ankara. Ankara Kulübü , Atatürk'ün talimatıyla Seymenlik geleneğini ve Ankara kültürünü yaşatılması için kurulan Cumhuriyetin ilk sivil toplum kuruluşudur Dolayısıyla biz çok ayrıcalıklı, çok özel bir derneğiz. 1925 tarihli bir derneğiz. Ankara Kulübü demek Başkent Ankara demek, Ankara Kulübü demek Atatürk demek, Ankara Kulübü demek Cumhuriyet demek. Biz Ankaralılar olarak, Seymenler olarak, Bacıerenler olarak her üç değerimizi bugüne kadar hep yüksekte tutarak yaşattık, gelecekte de öyle olacak. Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin adı olan 'Kızılcagün' ateşi bu topraklarda hiç sönmeyecek, Sinsin ateşi hep yanacak. Hep birlikte açılışını yaptığımız sergi, Atatürk ve Ankara'ya ilişkin birbirinden önemli eserleri beğeniye sunuyor. Sergide Atatürk resimleri başta olmak üzere çok özel eserler var. Ben sergiye katkı veren bütün sanatçılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sergimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

Ankara Kulübü olarak sanatın ve sanatçının her zaman yanında olduklarını belirten Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, Atatürk ve Ankara' temalı sergiyi ziyaret etmek isteyenleri Ankara Konağına beklediklerini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan tarafından tüm sanatçılara organizasyona gösterdikleri ilgi ve katılım için tek tek teşekkür edilerek, belgeleri takdim edildi.

Sanatçılar; Nevzat Can, Sibel Radiye Gül, Fatma Bilsen Ulusaloğlu, Nazende Yücel, İbrahim Özat, Nesrin Bilecen Çelikel, Nejla Oya Ergün'ün eserlerinden oluşan Kadim Topraklarda: "Atatürk ve Ankara" Sergisi, 18 Kasım tarihine kadar sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.