Sincan'da Su Kesintisi (23 Temmuz 2024) Sincan'da Su Kesintisi (23 Temmuz 2024)

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçisi Jeffry Lane Flake’i ziyaret etti.

Amerika Büyükelçiliği Binası’nda dün gerçekleşen ziyarette Gürsel Baran’a, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay da eşlik etti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Baran, ABD Büyükelçisi Flake’e, Ankara Ticaret Odası üyelerinin iş görüşmeleri, konferans, seminer, toplantı, fuar gibi amaçlarla gerçekleştirmek istedikleri ABD ziyaretleri için vize süreçlerinde kolaylık sağlanması konusunu dile getirdiklerini söyledi.

ABD Büyükelçisi’ni ziyaretlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO toplantısı nedeniyle ABD’de bulunduğu zamana denk geldiğini hatırlatan Baran, ilişkilerin gelişmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Baran, ülkeler arasındaki ticaret hacminin son yıllarda rekor artış gösterdiğini belirterek,“ABD ile 2013 yılında 6,6 milyar doları bizim ihracatımız olmak üzere, 19,9 milyar dolarlık dış ticaretimiz vardı. Ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmi son yıllardaki artışla rekor bir seviyeye ulaşarak 30 milyar doları aştı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve ABD arasında dış ticaret hacminin 100 milyar dolara ulaşması yönünde bir hedef önümüze koymuştu. Mevcut veriler bu hedefe orta vadede ulaşılabileceğini gösteriyor” diye konuştu.

Türkiye’nin ticaret ve yatırım açısından büyük fırsatlar barındırdığını anlatan Baran, ABD vatandaşlarının Başkent’te sağlık turizmi alabileceğini de sözlerine ekledi.

Ankara’dan son dakika haberleri için bizi takip edin!

Kaynak: Bülten