Ankara Ticaret Odası ve Ostim Teknik Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği protokolü; Eğitim, Proje, Danışmanlık, Ortak Atölye, Laboratuvar ve Sosyal Alan Kullanımı konularını kapsıyor.

Ankara'da Sağanak ve Kuvvetli Fırtına Ankara'da Sağanak ve Kuvvetli Fırtına

Söz konusu protokole ATO adına imza koyan Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara Ticaret Odası’nın kentteki üniversitelerle birlikte hareket ederek bilimsel ve teknolojik yenilikleri üyelerine aktarmaya çalıştıklarını ifade etti.

Baran, ayrıca konuşmasında, “Tüm dünyada ekonomik kalkınmanın yolu üniversite ve reel sektörün iş birliğinden geçiyor” ifadesini de kullandı.

ATO Hizmet Binası Fuaye Alanı'nda gerçekleştirilen imza töreninde konuşma yapan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, şu ifadeleri kullandı:

Üniversitemizi kuranlar da bugünkü modern Ahiler olmuş oluyor. Bizim de ilk görevimiz üniversitemizi kuran, bugünkü Ahilik temsilcilerinin bize verdiği görevleri yerine getirmeye çalışmak.

Bu görevlerden bir tanesi Türkiye için yeni insan kaynaklarını yetiştirmek. İkincisi bilgi üreterek bu bilgiyi ikinci nesil üniversitelerin aksine bizzat öğrenciler, hocalarla şirket kurarak, şirketlere danışmanlık yaparak veya bu tip şirketlerle birlikte projeler yaparak bu bilgiyi topluma daha hızlı aktarmak. Dolayısıyla üniversitenin, ekonomik kalkınmanın motoru olması lazım.

Yani kendini toplumun dışında bir yerlerde, bir fildişi kulede tutmak yerine toplumun içine girip bizzat uygulamak, uygulatmak. Üçüncüsü de toplum olarak önem verdiğimiz değerleri gençlerimize iletmek, bir sonraki nesle aktarmak.

A T O2

Kaynak: Haber Merkezi