Avrupa'da doğalgaz fiyatları, Norveç'ten gelen akışın azalması nedeniyle bu yılın en yüksek seviyesine çıktı. Planlanmamış kesintilerin ne kadar süreceği belirsizliğini korurken, durum Avrupa'nın enerji arzındaki kırılganlığını gözler önüne seriyor. 

Benchmark Hollanda gaz vadeli işlemleri Pazartesi günü yüzde 13'ten fazla artarak bu yılın en büyük artışını kaydetti. Bu durum, tek bir büyük tedarikçiye olan bağımlılığın risklerini de ortaya koyuyor. 

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası, Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacını karşılamada Norveç kritik bir rol üstlenmişti. Rusya'dan gelen boru hattı teslimatlarının çoğu durdurulmuşken, Norveç bu açığı kapatmak için devreye girmişti. 

Ancak Nyhamna gaz işleme tesisindeki beklenmedik kesintiler, bu tedarik zincirini de sekteye uğrattı. Kesintilerin kaynağı hala araştırılıyor ve tamir süresi belirsizliğini koruyor. 

ABD'nin New Mexico Eyaletinde OHAL İlanı ABD'nin New Mexico Eyaletinde OHAL İlanı

Durum, Avrupa'da enerji fiyatlarının artmasına ve tedarik güvenliğinin risk altına girmesine yol açıyor. InCommodities A/S'nin CEO'su Jesper Johanson, "Avrupalılar olarak enerji tedarikimiz için dünyanın geri kalanına bağımlıyız ve bu durum hassas bir konu" diye konuştu. 

Gassco AS'nin Sistem Operasyonlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alfred Skar Hansen ise, Equinor ASA'nın sorunun kaynağını araştırdığını ve onarımın ne kadar süreceğinin henüz belli olmadığını söyledi. 

Avrupa'nın bu kış zor bir enerji krizine girebileceğine dair endişeler artıyor. Fiyatlardaki artışlar ısınma ve enerji maliyetlerini yükselterek hane halklarını ve işletmeleri olumsuz etkileyecek. Yetkililer, tasarruf çağrıları yaparken, alternatif tedarik kaynakları da araştırılıyor. 

Kaynak: Haber Merkezi