Bölücü Terör Örgütlerine Operasyon Bölücü Terör Örgütlerine Operasyon

'Ayhan Bora Kaplan' suç örgütü davasında 28'i tutuklu 61 sanık, 15 Nisan'da hakim karşısına çıkacak. Bora Kaplan hakkında, 1'i ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ve 169 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi.

Ankara 32'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 'Ayhan Bora Kaplan' suç örgütüne yönelik iddianameyi kabul etti. İddianamede; 12 kişi müşteki, 28'i tutuklu 61 kişi de sanık sıfatıyla yer aldı.

İddianamede suç örgütünün kurucusu ve yöneticisinin 'Ayhan' kod adlı sanık Bora Kaplan olduğu ifade edildi. Örgütün diğer yöneticilerinin ise sanıklar Fethi Koyuncu, Mutlu Ayaş, Yusuf İzzet Savaş, Kanber Keskin ve Serdar Sertçelik olduğu belirtildi.  

İddianamede, Bora Kaplan ve 5 örgüt yöneticisi hakkında 'suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek', 'kasten öldürme', 'nitelikli kasten öldürme', 'kasten yaralama', 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'nitelikli yağma', 'eziyet', 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme', 'suç üstlenme' ve 'suçluyu kayırma' suçlarından 1'i ağırlaştırılmış 2'şer kez müebbet ve 169 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi.

Diğer 55 sanık için de çeşitli sürelerde hapis cezası talep edildi.

Sanıkların 15 Nisan'da hakim karşısına çıkacağı ve ilk duruşmanın 5 gün süreceği belirtildi.

Kaynak: DHA