Erol Mütercimler’in her hafta Sözcü TV için hazırladığı Aynanın Arkası ve Komplo Teorileri programının bu haftaki konuğu ünlü gezgin ve gurme Ayhan Sicimoğlu idi. Sicimoğlu, Youtube’daki ‘’Seninle 10 Dakika’’ adlı yeni programı vesilesiyle Erol Mütercimler’in sorularını yanıtladı.

Programda MFÖ ile olan birlikteliklerinden gezi programı yapmaya olan sürece dair samimi açıklamalarda bulunan Ayhan Sicimoğlu, dünyanın dört bir yanında deneyimlediği ülke mutfakları arasında favorisinin Türk mutfağı olduğunu ve aralarında en sevdiği yemeğin çiğ köfte olduğunu belirtti.

Giysi ve Yüzeylerden Saç Boyası Nasıl Çıkarılır? Giysi ve Yüzeylerden Saç Boyası Nasıl Çıkarılır?

Türk Mutfağı Değil Anadolu Mutfağı

Ayhan Sicimoğlu, Türk mutfağındaki bazı lezzetlerin başka coğrafyalardan alındığına dikkat çekerek ‘’Türk mutfağı’’ kavramı yerine Anadolu mutfağı kavramını kullandı. Sicimoğlu, Anadolu mutfağındaki favori lezzetinin çiğ köfte olduğunu söyledi.

‘’Urfalılar Kusura Bakmayın’’

Sicimoğlu, çiğ köftede tercih ettiği yörenin, ‘’Urfalılar kusura bakmayın’’ notuyla Kilis olduğunu da belirtirken Urfalılara çiğ köftede isot biberi kullanmamalarını önerdi. Sicimoğlu’na göre yemeğe fazla acı koymak, üçkâğıtçılığa girdiği gibi tat alma duyularını da tamamen kapatıyor.

Kaynak: Furkan Erkan