Türkler genelde eti çok pişirerek yemeyi tercih eder. Özellikle kısıt ateşte pişirirler ki etin içi de tamamen pişsin, hiç çiğ bir yeri kalmasın. Ancak eti az pişmiş yemek sanıldığı kadar sağlıksız mı?

Az pişmiş bir etin sıcaklığı ortalama 55 derecedir. Bu sıcaklık ise bizi hasta edecek, sağlığımızı olumsuz etkileyecek bakterileri öldürmek için yeterlidir.

Etin içindeki kırmızılığın kan olduğunu düşünenler ise yanılıyor. Yapılan araştırmalar etin içinde kalan kırmızılığın kan değil etin suyu olduğunu ortaya koydu. Hatta, etin tüm faydasını taşıyan kısım da etin suyudur.

112 Acil Çağrı Merkezi'ni Amacı Dışında Kullanmak Suçtur 112 Acil Çağrı Merkezi'ni Amacı Dışında Kullanmak Suçtur

Etin az pişmesinden ötürü içinde kalan(!) bakterilerden dolayı zehirleneceğinizi düşünenlerin bilmediği bir başka husus da bakterilerin etin içinden ziyade yüzeyinde bulunduğudur. Mühürlenmiş bir etin yüzeyinde hiçbir bakteri kalamaz ve üreyemez.

Kısacası etin az pişmiş olması sağlığınızı olumsuz etkileyecek bir şey değildir. Aksine etin suyu içinde olduğu için çok daha faydalıdır. Ancak siz yine de yemek yiyeceğiniz yerlerin temiz olmasına dikkat edin.

Kaynak: Haber Merkezi