Sosyal politika uzmanı Prof. Dr. Aziz Çelik, emekli maaşına yapılması planlanan zamma ilişkin sosyal medya hesabından önemli değerlendirmelerde bulundu. Prof. Çelik ayrıca kademeli emekliliğin başka bahara kaldığını duyurdu.

“Emekli aylıklarında neler oluyor?” sorusuyla sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Prof. Dr. Aziz Çelik, işçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yasa gereği Ocak 2024'te 6 aylık resmi enflasyon oranı olan yüzde 37,6 artış yapılacağını hatırlattı.

Bakan Işıkhan, Geleceğin Mesleklerini Açıkladı Bakan Işıkhan, Geleceğin Mesleklerini Açıkladı

Kök Emekli Aylığı Düşük Olanlar Dikkat!

Bu artışın 7 bin 500 TL'lik tamamlanan emekli aylığı üzerine değil, emeklilerin kendi kök aylıklarına yapılacağına dikkat çeken Çelik, "En düşük emekli aylığı halen Hazine tarafından 7 bin 500 TL'ye tamamlanıyor. Tamamlama sınırının yükselmesi için yasa değişikliği gerekiyor. Yasa ile tamamlama sınırı henüz yükselmediği için Ocak 2024'te kök emekli aylığı 5 bin 450 TL ve altında olan emekliler ve hak sahipleri sıfır zam alacak" tespitinde bulundu.

Çelik, 6 bin TL kök aylığı olan emeklilerin eline 8 bin 256 TL geçeceğini, zam oranının da yüzde 10 olacağını belirterek, "6 bin 500 TL kök aylığı olanlar 8 bin 944 TL alacak (yüzde 19,2). 7 bin TL kök aylığı olanlar ise 9 bin 632 TL alacak (yüzde 28,4)" bilgisini verdi.

Yasa Değişikliği Yetişir mi?

Emekli aylıklarının 6 aylık resmi enflasyondan daha fazla artırılması için de yasa değişikliği gerektiğine işaret eden Çelik, "Yasa değişikliği nasıl yapılacak, tamamlama miktarı (en düşük aylık) nereye çekilecek, artışlar ne oranda olacak henüz belli değil!  Meclis 16 Ocak'ta açılacak. Emekli aylıkları 17 Ocak'ta ödenmeye başlıyor. Değişikliğin bu aya yetişmesi mümkün değil!" uyarısını yaptı.

Kademeli Emeklilik Başka Bahara!

Prof. Dr. Çelik Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın kademeli emeklilik planına yönelik bir çalışmaları olmadığı yönündeki açıklamasını da yorumladı. Çelik "Meali: Adaletsizlik devam edecek. Kademeli emeklilik başka bahara" ifadesiyle değerlendirmede bulundu.

Çelik ayrıca, "Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, milyonlarca emeklinin beklediği ek zamla ilgili olarak, ‘Emeklileri enflasyona ezdirmeme prensibimizden uzaklaşmış değiliz ve tüm gayreti sarf ediyoruz’ dedi. Meali: İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarında yüzde 50 gibi bir artış olmayacak" diyerek görüşlerini belirtti.

Kaynak: Ersan Akbaş