Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) 80. Mali Genel Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile oda ve borsa başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirildi.

Buradaki konuşmasında fahiş fiyat uygulayanlara ilişkin denetimlerin devam ettiğini vurgulayan Bakan Bolat, kayıtlı sermaye sistemini kabul eden, halka açık olmayan anonim şirketlerde ise başlangıç sermayesini asgari 500 bin lira olarak belirlediklerini söyledi.

Bolat, "Bunların yanında, başta temel gıda ve ihtiyaç malzemeleri olmak üzere, vatandaşlarımızın ve dürüst çalışan tacirimizin mağdur olabileceği ve piyasa dengesi ile ticari akışın olumsuz etkilenebileceği sektör ve ürünlerle ilgili olarak yasal mevzuat çerçevesinde çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, fahiş fiyat ve haksız ticaret ile mücadele kapsamında Bakanlık olarak denetim faaliyetlerimiz devam ediyor" şeklinde konuştu.

Bolat, son yıllarda istikrarlı büyüyen elektronik ticaretin, ticari hayatın vazgeçilmez unsuru haline geldiğini dile getirerek, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Önümüzdeki günlerde, 2023 yılının e-ticaret verilerini de içeren 'Türkiye'de E-Ticaretin Görünümü Raporu'nu da kamuoyuyla paylaşacağız. 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerden etkilenen 11 ilimize destek olmak amacıyla, TOBB e-Ticaret Sektör Meclisi ile başlattığımız 'Elektronik Ticaretle Birlikte Çok Daha İyiye (e-birliktelik)' kampanyasının, bölgede kalıcı bir e-ticaret fırsatları meydana getirebileceğini de ümit ediyoruz. Temel hedefimiz, ülkemizin dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasında konumlanmasını sağlamaktır."

İstanbul Havalimanı Avrupa'da İlk Sırada İstanbul Havalimanı Avrupa'da İlk Sırada

Bakan Bolat, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde, kendi savaş uçağından uçak gemisine, İHA ve SİHA'lardan yerli otomobile, uzay çalışmalarından şehir hastanelerine kadar yüzlerce yatırımı yapabilir kapasiteye ulaştığını sözlerine ekledi.

Kaynak: AA