Çin’den Uzay Çıkarması Çin’den Uzay Çıkarması

Fidan ile Blinken, telefon görüşmesinde bulundu. İkili İran'ın İsrail'e yönelik misilleme saldırısı sonrasında bölgedeki mevcut durumu değerlendirdi.

Bakan Fidan, ABD'li mevkidaşına Türkiye'nin bölgedeki krizin tırmanma ve yayılma ihtimalinden endişe duyduğunu vurguladı. Fidan, Türkiye’nin Gazze’deki krizin başlangıcından bu yana bunun bir bölgesel çatışmaya dönüşme riski taşıdığını defalarca belirtmiş olduğunun altını çizdi.

İsrail ve İran arasındaki sorunun temelinde Gazze’deki savaşın yattığını söyleyen Fidan, Blinken'a acilen ateşkes ilan edilmesi ve Gazze’ye kesintisiz insani yardım ulaştırılması gerektiğini, aksi halde krizin büyüyerek devam edeceğini bildirdi.

Fidan, İsrail üzerinde etkisi olan ülkelerin de gerilimin tırmandırılmamasına yönelik en doğru mesajları vermesi gerektiğini söyledi.

İsrail İran'ın Saldırılarına Karşılık Verecek mi?

İran, İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı. Bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemleri tarafından önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini bildirmişti.

İsrail medyasından Kann News'in yayınlarına göre ise İsrail 48 saat içerisinde İran'a operasyon düzenleyecek.

Kaynak: AA