Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Üçlü Dışişleri Bakanları 9. Toplantısı'na katılmak için geldiği Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de, ‘Parçalanmış Dünyayı Onarmak (Fixing the Fractured World)’ temasıyla organize edilen 11. Global Bakü Forumu'nda katılımcılara seslendi.

AB Liderlerinin Gündemi Türkiye AB Liderlerinin Gündemi Türkiye

Bakan Fidan, buradaki konuşmasında Gazze’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekim ayında İslam İşbirliği Teşkilatındaki (İİT) meslektaşlarına, başkalarının kendi sorunlarını çözmesini beklemek yerine, üye devletlerin bu kez konuyu kendilerinin ele almalarını gerektiğini söylediğini kaydeden Fidan, "Aksi takdirde İsrail, bu zulmü unutturmak için daha da vahşi zulüm gerçekleştirerek bize bu zulmü unutturacaktır" şeklinde konuştu.

Fidan, İİT ve Arap Birliği'nin olağanüstü zirvesiyle kurulan Temas Grubunun, bölgesel sahiplenme tavrı sergilediğini belirterek 7 ülke olarak Müslüman dünyası adına hareket etmek ve Filistin'de devam eden trajediye müdahale etmekle görevlendirildiklerini hatırlattı.

Grubun gücü sayesinde, uluslararası toplumun ezici çoğunluğunun artık "derhal ateşkes, engelsiz insani yardım ve iki devletli çözümden" yana olduğunu aktaran Fidan, yoğun diplomatik çabaların İsrail'in Gazze'deki savaş suçlarını durdurmadığını, bugün itibarıyla Gazze'de "çoğu kadın, çocuk ve yaşlı olmak üzere 31 binden fazla şehidin" olduğunu ifade etti.

Bakan Fidan, "Gazze artık yerle bir edilmiş durumda ve büyük oranda yaşamaya elverişsiz durumda" dedi.

Refah sınır kapısındaki insani yardımların abluka altına alınmasının İsrail'in ve destekçilerinin çıkarlarına hizmet ettiğini vurgulayan Fidan, Filistinlilerin katlanmak zorunda kaldığı fedakârlıkları ve anlatılamaz acıları onurlandırmanın kendileri için görev olduğunu dile getirdi.

Fidan, 1967 öncesi sınırlara dayanan ve tam teşekküllü Filistin devletiyle iki devletli çözümü hayata geçirene kadar bu sorunun çözülemeyeceğini belirterek geçmişte İsrail'in iki devletli vizyona bağlı kalmaması nedeniyle nihai çözüme ulaşmanın mümkün olmadığını, bu nedenle bu kez garantörlük mekanizması teklifini gündeme getirdiklerini anımsattı.

Kaynak: AA