Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Ağrı ili Doğubayazıt ilçesi kırsalında ve Batman ili Hasankeyf ilçesi Palamut Köyü kırsalında gerçekleştirilen 'BOZDOĞAN-43' Operasyonlarında; 1'i kırmızı, 3'ü turuncu kategoride olan Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu toplam 5 terörist etkisiz hale getirildi" dedi.

Ağrı Operasyonu Detayları

Ağrı ili Doğubayazıt ilçesi kırsalında gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristin, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride yer alan Şehmus Malazgirt (kod adı Yılmaz Öner) olduğunu belirten Yerlikaya, "Bu terörist, 27 güvenlik görevlisi ve 4 sivil vatandaşın şehit edildiği, 68 güvenlik görevlisi ve 2 sivil vatandaşın yaralandığı toplam 18 eyleme katılmış ve bu eylemlerin talimatlarını vermiştir" ifadelerini kullandı.

Batman Operasyonu Detayları

Batman ili Hasankeyf ilçesi Palamut Köyü kırsalında gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerin, İçişleri Bakanlığı Terörden Arananlar Listesi'nde turuncu kategoride yer alan Şervan Botan (kod adı Şakir Erdemci), Eylem (kod adı Hazret Kaçar), Nurhak (kod adı Nurettin Tekin) ve Axin (kod adı Zeynep Özkan) olduğunu açıklayan Bakan Yerlikaya, "Bu teröristlerin 1 güvenlik görevlisinin şehit edildiği, 2 güvenlik görevlisinin yaralandığı toplam 3 eyleme katıldıkları tespit edilmiştir" dedi.

Mersin’de Dehşet: Eşini ve Ailesini Öldürdü Mersin’de Dehşet: Eşini ve Ailesini Öldürdü

Operasyonun Detayları

Operasyonların, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı ve TEM Daire Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirildiğini belirten Yerlikaya, "Ağrı ve Batman İl Jandarma Komutanlıklarınca yapılan istihbari çalışmalar sonucu Doğubayazıt kırsalı ve Palamut Köyü kırsalında 'BOZDOĞAN-43' operasyonları gerçekleştirildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı uçakları, ATAK taarruz helikopterleri ile J-SİHA desteğinde Jandarma Özel Harekat (JÖH), Jandarma Komando timlerimiz ve Güvenlik Korucularımızla teröristler arasında sıcak temas sağlandı. Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu teröristler çatışmada silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildi" diye konuştu.

Bakan Yerlikaya’dan Kahramanlarımıza Teşekkür

Bakan Yerlikaya, "Operasyonu gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığımızı, kahraman Jandarmamızı ve Güvenlik Korucularımızı tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle" ifadelerini kullanarak, "Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı. Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar durmayacağız, duraksamayacağız" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi