"Dünya Şiir Günü Başkent'in Kadınlarından Şiir Dinletisi" adı altında düzenlenen etkinlikte, Cumhuriyet tarihine damga vurmuş kadın şairlerin eserleri seslendirilerek katılımcılarla buluşturuldu. Programda, duyguların en içten ve derin ifadeleriyle yazılmış 12 şairin eseri paylaşılırken, Başkent'in kadınları da bu eserlere kendi yorumlarını ekledi.

UNESCO'nun Dünya Şiir Günü'nü dilsel çeşitliliği ve nesli tükenmekte olan dillerin korunmasını teşvik etmek amacıyla ilan etmesinin ardından, Başkent'in kadınları unutulmaz bir etkinlikle bir araya geldi. Şiirin büyülü dünyasında duygu, hasret, öfke ve umut dolu dizelerle ifade edildiği etkinlik, Başkent'in ruhunu yansıttı. Programda, Cumhuriyet tarihine geçmiş kadın şairlerin eserlerine yer verilirken, katılımcı kadınlar da bu eserleri kendi yorumlarıyla renklendirdi.

Programın açılış konuşmasını EGO Genel Müdürlüğü Hizmet İyileştirme ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanı Ayten Gök gerçekleştirdi. Gök, şiirin insanın iç dünyasını en saf ve etkileyici şekilde yansıtan bir sanat olduğunu belirterek, duyguların ve düşüncelerin kelimelerle aktarıldığına vurgu yaptı. Aynı zamanda kültürler arası bir köprü görevi üstlendiğini ifade eden Gök, şairlerin yaşadıkları dönemin ruhunu eserlerine yansıtarak insanlara unutulmaz eserler bıraktıklarını söyledi.

Dünya Şiir Günü'nün önemine değinen EGO Genel Müdürlüğü Hizmet İyileştirme ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanı Ayten Gök, "Dünya Şiir Günü, UNESCO tarafından ilan edilen ve dünyanın dört bir yanında kutlanan önemli bir etkinliktir. Bu gün, dünya genelindeki şairler ve şiir severlerin bir araya gelerek şiire olan ilgiyi artırdığı bir fırsattır" dedi.

Programın ilk bölümünde, EGO Genel Müdürlüğü Hizmet İyileştirme ve Kurumsal Gelişim Başkanı Ayten Gök kendi kaleme aldığı "Kadınım Ben" şiiriyle sahneye çıktı. Ardından TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üst Kurul Üyesi Mülkiye Alagoz, Halide Edip Adıvar'ın "Yaşama Dair Şeyler" adlı şiirini seslendirdi. Öğretmen, Sanat Yönetmeni, Şair ve Yazar Halime Türe Ay, kendi eseri olan "Aylino"yu okudu. Programın devamında, Gülseli İnal'dan "Ey Gözleri Düş Rengi" şiiri, Dr. Bahar Zeynep Barut'tan Didem Madak'ın "Siz Aşktan Ne Anlarsınız Bayım?" şiiri ve Prof. Dr. Duygu Özel Demiralp'ten Birhan Keskin'in "Arka Bahçe" adlı şiiri seslendirildi.

Programın ikinci oturumu, Ankara Kent Konseyi katılımcılarıyla gerçekleşti. Bu oturumda, Yadigar Işıldar kendi eseri "Ortanca"yı, Gülten Akın'ın "Deli Kızın Türküsü" adlı şiiri Birten Gökyay'ın, Sennur Sezer'in "Kirlenmiş Kağıtlar" şiiri Meral Güler'in, Yelda Karataş'ın "Can" şiiri İslim Kirişçi'nin, Berrin Taş'ın "Meşaleyi Geleceğe Taşıyan Kadın" şiiri Ferda Özkara'nın ve Lale Müdür'ün ünlü "Destina" şiiri ise Dilek Yurdakul'un sesleriyle can buldu.

Tatlı Krizini Yenmek için Basit Ama Etkili Yöntemler Tatlı Krizini Yenmek için Basit Ama Etkili Yöntemler

Muhabir: Sibel Bay