Elektronik Yüksek Mühendisi, TÜSİAV İstanbul İl Koordinatörü ve Ticari Hayat Gazetesi yazarı Begüm Öncü’nün bu haftaki konuğu, Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Enerji Platformu Başkanı Kutlu Tamay oldu.

Begüm Öncü (B.Ö.): Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı Enerji Platformu Başkanı Kutlu Tamay ile çok yakında hayata geçirecekleri “TÜSİAV Enerji Zirvesi” öncesinde bir röportaj gerçekleştirdik.

Kutlu Bey iş hayatında enerji sektöründe ve sivil toplum kuruluşlarında birçok aktif çalışmalar yapıyorsunuz. Özellikle Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) için çok kıymetli katkılarınız var. Yakında da TÜSİAV Enerji Zirvesi kapsamında önemli bir etkinlik gerçekleşecek. Siz de bu etkinlik için oldukça yoğun bir çalışma içindesiniz. Öncelikle bu röportajı kabul ettiğiniz için size çok teşekkür ederim. Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Dövizle Borçlanmaya Karşı Merkez'den Önlem Dövizle Borçlanmaya Karşı Merkez'den Önlem

Kutlu Tamay (K.T.): Enerji sektörü benim için çok önemli ve kesinlikle vazgeçemeyeceğim bir sektör. Uzun yıllar profesyonel olarak bu sektörde çalıştıktan sonra kendi firmamı kurarak bu tecrübemi insanların hizmetine sunmak istedim. Şu anda birçok firmaya uygun enerji temini, İSO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ve ikili elektrik ticareti hususunda danışmanlık hizmeti vermekteyim. Daha uzun yıllar da bu sektörde olmak niyetindeyim.

(B.Ö.): Kutlu Bey, enerji ve enerji kaynakları günümüzde oldukça önem arz ediyor. Bu bağlamda bir sivil toplum kuruluşu olarak TÜSİAV önemli bir konuya dikkat çekiyor olacak. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan TÜSİAV Enerji Zirvesi hakkında sizden biraz bilgi alabilir miyiz?

(K.T.): Uzun yıllardır enerji sektöründe kurmuş olduğum çevremi, tecrübelerimi bir araya getirip bu birikimlerimi taçlandırabileceğim bir fırsat olarak gördüğüm bu organizasyon benim için gerçekten çok anlamlı. Enerji konusunun enine boyuna konuşulacağı, tartışılacağı, enerji verimliliği ana başlıklı, yüksek miktarda protokol katılımı beklediğimiz bu organizasyonu yapmam için beni teşvik eden, yetki veren duayen Başkan’ımız Veli Sarıtoprak’a çok teşekkür ederim. Bana güvenmesi benim için mutluluk verici, aynı zamanda da büyük bir sorumluluk. Elimden gelenin en iyisini yapmak için tüm gayreti göstereceğim. İnşallah tüm katılımcıları mutlu edecek kalitede bir zirveyi misafirlerimize izlettireceğiz.

(B.Ö.): Kutlu Bey, sivil toplum kuruluşları hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum. Sivil toplumculuk sizin için tam olarak ne ifade etmektedir?

(K.T.): İş hayatının her geçen gün daha da zorlaştığı, rekabetin büyük bir hızla arttığı günümüz şartlarında başarılı olmak için mutlaka fark yaratan şeyler yapmalısınız. Bunlardan en önemlisi de sivil toplumculuktur. Uzun yıllardır sivil toplum kuruluşları sayesinde kurmuş olduğum network bana çok fayda sağladı. Birçok farklı sektörden insan tanıdım. Sağlam ve köklü dostluklar kurdum. Herhangi bir sıkıntım olduğunda ihtiyaç duyduğum şeye birkaç telefonla ulaşabilmenin konforunu yaşadım. Bunun yanı sıra birçok arkadaşıma, eşime, dostuma zor zamanlarında çeşitli faydalar sağlama imkânlarım oldu ve ümit ediyorum ki bundan sonra da olacaktır.  Ancak açıkça ifade etmem gerekirse bu seviyeye ulaşmam hiç de kolay olmadı. Çok uzun zaman ve emek harcadım. Bir sivil toplum kuruluşuna sadece kâğıt üzerinde üye olmak yeterli değil; bu kuruluşa ciddi anlamda vakit ayırmanız, tüm etkinliklerine katılmanız ve kendinizi doğru tanıtmanız çok önemli. Kurmuş olduğunuz iş ve sosyal ilişkilerde çok dikkatli davranmalı, asla itibarınızdan ödün vermemelisiniz. TÜSİAV Başkanı’mız, duayen sivil toplumcu Veli Sarıtoprak’ın her zaman ifade ettiği gibi; sivil toplumculuk, vakit ve nakit işidir.

(B.Ö.): Kutlu Bey, bu güzel roportaj için çok teşekkür ederim. 14 Mayıs 2024 tarihinde Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Salonu’nda gerçekleşecek olan zirvenin, amacına uygun şekilde enerjinin önemi bağlamında bir farkındalık oluşturmasını diliyorum. Son olarak neler söylemek istersiniz?

(K.T.): Ben de size bu röportaj için çok teşekkür ederim Begüm Hanım. Başarılarınızın devamını dilerim.

Kaynak: Haber Merkezi