Türkiye’de apartman ve site aidatları 2023'te, bir önceki yıla kıyasla yüzde 97 arttı. Şehirlerde rekor, ortalama 2 bin 607 TL ile Muğla’nın oldu. İstanbul’un Beşiktaş ilçesi de ortalama 5 bin 635 TL ile rekor kırdı.   

Apartman, site, rezidans gibi yaşam alanlarının yöneticilerine dijital asistanlık yapan, yönetim yazılımı Apsiyon tarafından hazırlanan rapora göre; daire başı aidat ortalaması en yüksek il, 2 bin 607 TL ile Muğla oldu.

Dünyanın 2 Büyük Ekonomisi O Konuda Anlaştı Dünyanın 2 Büyük Ekonomisi O Konuda Anlaştı

Muğla’yı; 2 bin 483 TL ile İstanbul, bin 743 TL ile Ankara, bin 512 TL ile İzmir ve bin 456 TL ile Gaziantep izledi.

Daire başına en düşük aidat ortalamasına sahip il ise 228 TL ile Kırklareli oldu. Onu; 309 TL ile Düzce, 316 TL ile Aksaray, 354 TL ile Uşak ve 375 TL ile Kayseri takip etti. 

Raporda, İstanbul'daki ilçelere ilişkin veriler de yer aldı.

İstanbul'da daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe 5 bin 635 TL ile Beşiktaş olurken, ilk beş ilçeyi Beşiktaş'la birlikte Şişli, Sarıyer, Zeytinburnu ve Bahçelievler oluşturdu.

Tuzla, Kadıköy, Arnavutköy, Zeytinburnu ve Ataşehir ise aidat borcunu en düzenli ödeyen 5 ilçe olarak sıralandı.

Raporda, Ankara ve İzmir’deki ilçelere ilişkin verilere de yer verildi.

Ankara’da rekor, 2 bin 730 TL ile Çankaya’nın oldu. Çankaya’yı; Gölbaşı, Akyurt, Yenimahalle ve Kahramankazan izledi. 

İzmir’de ise daire başına aidat ortalaması en yüksek ilçe 3 bin 761 TL ile Çeşme olurken, Çeşme'yi Narlıdere, Bayraklı, Kemalpaşa ve Urla takip etti.

Apsiyon CEO’su Kudret Türk, site yönetimlerinin en çok harcama yaptığı gider kalemlerinin; doğal gaz, su, elektrik, güvenlik, ortak alan ve geriye kalan kısmın ise yönetim masraflarını ve temizlik giderlerini içerdiğini belirtti.

Kaynak: DHA