Bursa'nın Taşköprü ilçesi Alatarla köyünde 2006 yılında bir parkta cesedi bulunan ve bacağında 'taçsız kral' dövmesi bulunan Tuncay Türk'ün (22) cinayeti, polisin dikkatli çalışmaları sonucunda 18 yıl sonra çözüldü. Türk'ün, kız arkadaşının ailesi ve yakınları tarafından kaçırılarak parkta öldürüldüğü, evinin de kundaklandığı ortaya çıktı. 4 şüpheliden 2'sinin öldüğü, 1'inin cezaevinde olduğu belirlenirken, cinayetin detaylarını 18 yıl sonra anlatan Y.K. ev hapsine çarptırıldı.

Olay, 25 Ekim 2006'da Yıldırım ilçesi Yiğitler Mahallesi'nde gerçekleşti. Doğa Parkı'nda yürüyüş yapanlar, yol kenarında hareketsiz yatan bir kişiyi fark ederek durumu jandarmaya bildirdi. Yapılan incelemede, boynundan bıçaklanıp, 3 kurşunla vurulan kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Ev, Tuncay Türk'e Aitmiş

İncelemede ölen kişinin sağ bacağında 'taçsız kral' yazılı dövme bulundu. Cesedin kimliğinin belirlenmesi için yapılan çalışmalar sonuçsuz kaldı. Ancak bir süre sonra, 27 Ekim 2006'da Osmangazi ilçesi Başaran Mahallesi'nde bir binanın ikinci katında çıkan yangın sonrasında evin Tuncay Türk'e ait olduğu tespit edildi.

Cesedin kimliğinin belirlenmesi üzerine, şüpheli veya şüphelilerin yakalanması için jandarma çalışmalarını sürdürdü. Ancak soruşturmanın polise devredilmesiyle dosya Bursa İl Emniyet Müdürlüğü'ne geçti. Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinasyonunda cinayet ve kundaklamayı incelemeye aldı. Şüpheli veya şüphelilerin yakalanması için çalışmalar başladı.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Bayram Yoğunluğu Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Bayram Yoğunluğu

Suçu İtiraf Ettiler

Tuncay Türk'ün 2006'da kız arkadaşının ailesinden şüphelenen ekipler, fiziki ve teknik takibe başladı. 'Uyuşturucu madde ticareti yapmak' suçundan cezaevinde bulunan Z.A.'yı araştıran ekipler, onun yakın arkadaşı olduğu öğrenilen Y.K.'yi gözaltına aldı. Y.K., cinayeti itiraf ederek, evi kundakladıklarını belirtti. Cinayeti Z.A., R.A. ve İ.K.'nin gerçekleştirdiğini ifade eden Y.K., kendisinin de olay yerinde olduğunu söyledi.

Şüphelilerden R.A. ve İ.K.'nın öldüğü belirlenirken, cezaevinde bulunan Z.A., Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla adliyeye getirilerek sorgulandı. Z.A., Tuncay Türk'ü öldürmek ve evi kundaklamak suçlamalarıyla tutuklandı. Y.K. ise ev hapsi cezasına çarptırıldı. Soruşturma devam ediyor.

Kaynak: DHA