Bursa'da, kendisini büyüten babaannesi, dedesi ve amcası gözlerinin önünde babası A.Y. tarafından öldürülen 7 yaşındaki F.D. ile 'Sevgi Evleri'nde devlet korumasında olan ağabeyi M.Y.'ye, amcası sahip çıktı. Amcalarına teslim edilen iki kardeşe, Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü danışmanlığın yanı sıra, ekonomik, sosyal ve sağlık desteği verilecek.
Geçen perşembe günü saat 03.30 sıralarında Osmangazi'nde meydana gelen olayda, akşam saatlerinde oğlu F.Y.'nin bakımını üstlenen annesi, babası S.Y. (64)  ile kardeşi M.Y.'nin kaldığı Hamitler Mahallesi'nde bulunan eve gelen A.Y., özel yaşamına müdahale ettiği gerekçesiyle babası S.Y. ile tartıştı. Kısa sürede büyüyen tartışma kavgaya dönüşünce, araya giren annesi ve kardeşi A.Y.'yi odadan çıkardı. Yatak odasına geçen A.Y., burada bulunan pomplı tüfeği alıp salona geçerek önce babası S.Y.'e ardından da annesi  ve kardeşi M.Y.'ye ateş etti. Daha sonra yaralı olarak evden kaçmaya çalışan kardeşini mutfaktan aldığı bıçakla, yaşananları dehşet içinde izleyen oğlunun gözleri önünde, boğazını keserek öldürdü. Gelen sesler üzerine komşuların ihbarıyla eve polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Gelen polisler, cinayetlerin tek tanığı olan oğlu F.Y. ile evde bekleyen A.Y.'yi gözaltına aldı. Bursa Adli Tıp Kurumu morguna götürülen cenazeler, yapılan otopsinin ardından aynı gün ikindide Hasköy Kent Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Ankara'da Yapay Zeka Politikaları Derneği Toplandı Ankara'da Yapay Zeka Politikaları Derneği Toplandı

''Bana Üvey Evlat Muamelesi Yapıyordu''

A.Y.'nin, 7 yıl önce eşinden boşandıktan sonra, aralarında kayınpederinin de bulunduğu, 4 kişiyi bıçaklayıp 2 kez cezaevine girdikten sonra, 2021 yılında tahliye olduğu  ortaya çıktı. Oğlu ifadesinde, babasıyla sürekli tartıştığını belirterek, "Babam özel hayatıma çok karışıyordu. Bana üvey evlatmışım gibi muamele ediyordu. Kendisini uyarınca aramızda tartışma çıktı. Sonra bu olaylar yaşandı" dedi. Adliyeye sevk edilen A.Y., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İki Çocuğa Devlet Desteği Sürecek

Küçük yaşta cinayetlerin tek tanığı olan F.Y.‘nin, Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’nde ifadesi alınırken sürekli ağladığı öğrenildi. F.Y. ile M.Y.’ye amcaları sahip çıktı. Yapılan araştırma sonrası ailenin güvenli olduğunun belirlenmesinin ardından, F.Y. isimli çocuğun yanı sıra koruma altındaki M.Y. de amcasına teslim edildi. Çocuklarının takibini üstlenen Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, iki kardeşe, danışmanlık ve sağlık tedbirlerinin alınmasıyla birlikte ekonomik ve sosyal destek de verecek. 

Kaynak: DHA