Kuzu etinden üretilen Cağ Kebabı’nın içine yalnızca tuz, soğan ve karabiber konulduğunu söyleyen Konak, kesinlikle süt ve sodanın Cağ kebabına girmediğini ifade etti.

Kebap ustası Konak; Cağ kebabının hileli olma şansının olmadığını şu sözlerle dile getirdi; “Hile şansı şundan yok, dana etinden yaparsalar et kararır. Kıyma katarsalar kıyma dökülür. Cağ kebabı odun ateşinde döne döne pişirildiği için parçalanır. Bunun orijinali kuzu etidir. Kuzu eti değil de başka bir et olursa zaten et sert olur. Mesela dana eti serttir. Bu nedenle onu çürütmek için süt, soda ve yoğurt kullananlar olsa da yine de belli olur. Tabii ki biz Cağ kebabında sadece tuz soğan ve karabiber kullanıyoruz. Olması gereken de zaten budur. Bu kebabınözelliği odun ateşinde olmasıdır, kıymasız olmasıdır ve asla içine soda eklenmemesidir”.

Atom Saati Nedir? Atom Saati Nedir?

Cağ kebabı sofralarının vazgeçilmezinin soğan olduğunu söyleyen Serdar Konak; “Cağ kebabının yanına meze olarak sadece soğan yakışır. Başka hiçbir şey yakışmaz. Etle soğan çok iyi olur. Ete lezzetini veren soğandır çünkü. Şişte de vardır soğan yanında da çiğ soğan olursa tadından yenmez. Yeme de yanında yat derler ya işte öyle bir şey oluverir. Kırmızı soğan olmaz çünkü ekşi olur tadına ekşilik verir. Ama beyaz soğan etle beraber piştiğinde ekşi tat vermez. Odun ateşinde piştiği için zaten döndüre döndüre pişiriyoruz o nedenle soğanın yanması söz konusu da değil. Her halukarda acılık ekşilik olmaz bu kebapta” şeklinde konuştu.

Muhabir: Arda Kemal Atay