İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, aranan şahıslara yönelik başlatılan Çember operasyonlarının bu kez 10'uncusu hakkında bilgilendirme paylaşımında bulundu.

İçişleri Bakanı Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından bu sabah yaptığı paylaşıma göre, "2024 yılının ilk 4 günü  81 ilde aranan şahıslara yönelik gerçekleştirilen Çember - 10 operasyonlarında, hakkında arama kaydı bulunan 4 bin 853 firari" yakalandı.

İl jandarma Komutanlıkları, İl Emniyet Müdürlükleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı ekiplerce gerçekleştirilen operasyonlarda aranan şüpheliler; yol, ev ve iş yerlerinde yapılan kimlik kontrolleri ile yakalanıp adalete teslim edildi.

Yakalanan firarilerden 40'ının yaklaşık 10 yıl ve üzeri bir süredir arandığını belirten Bakan Yerlikaya, yakalanan firarilerden 30'unun da 5 ila 10 yıl arasında bir süredir aranmakta olduğunu kaydetti.

4 bin 780 şüphelinin ise 0-5 yıl arası süredir arandığı Yerlikaya'nın paylaşımında yer aldı.

Bakan Yerlikaya, yakalanan şüphelilerin hangi suçlardan arandığını da açıkladı.

Buna göre "Hırsızlık suçundan 867 şahıs, dolandırıcılık suçundan 355 şahıs, yağma suçundan 167 şahıs, adam öldürmeden 53 şahıs, cinsel suçlardan 123 şahıs, narkotik suçlarından 948 şahıs ve terör suçlarından da 66 şahıs" yakalandı.

Operasyonları yöneten valileri, kaymakamları, il jandarma komutanları ve il emniyet müdürleri ile operasyonlara katılan polisleri ve jandarmaları tebrik eden Bakan Yerlikaya, "Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle. Arananları yakalayıp adalete bir bir teslim edeceğiz. Aziz Milletimizin bilmesini isterim ki, Firari suçluların sokaklarımızda gezmelerine asla izin vermeyeceğiz. Ailelerimizin huzurunu kaçırmalarına müsaade etmedik, etmeyeceğiz" açıklamasını yaptı.

Kaynak: Haber Merkezi