Günümüzde özellikle cilt bakımı yaparken sonucundan en yüksek verimi almayı hedefleriz. Ancak uygulanan cilt bakımlarının sonucunda istediğimiz verimi alamayabiliriz.

İstediğimiz sonucu alamamamızın en büyük nedeni cilt bakımı sırasında yaptığımız hatalardan kaynaklanıyor olabilir.

Cilde uzun süre yanlış uygulamaların yapılması cilde ciddi anlamda zararlar verebilmektedir. Bu nedenle cilt bakımında doğru uygulamaları bilmek, yanlış uygulamalardan kaçınmak önem taşıyor. 

Yüzü Sık Yıkamak

Yüzü sık yıkamak, cildin fazlaca kurumasına ve cildin koruyucu bariyerinin zarar görmesine neden olur.

Cilt bariyerinin zarar görmesi cildin daha kolay tahriş olmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı, cildi sabah ve akşam yıkamak yeterli olacaktır.

Yüzü Sabun ile Yıkamak

Sabun ile yapılan cilt temizliği cildin doğal yağ dengesini bozmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için cilt yapısına uygun bir temizleyici kullanılmalıdır.

Makyajla Uyumak

Yüzünüzdeki makyajı temizlemeden uyumak, gözeneklerin tıkanmasına, ciltte yağ ve kirin birikmesine neden olur. Bu durum da birçok cilt kusurunu ortaya çıkarır.

Zahter Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir? Zahter Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Sert Peeling Yapmak

Peeling, ölü cilt hücreleri temizleyerek cildi rahatlatan bir temizleme ürünüdür.

Aşırı peeling kullanımı cildi tahriş edeceğinden her gün değil, haftada bir veya iki kez kullanılmalıdır.

Cilt Bakım Ürünlerini Bol Kullanmak

Fazla kullanılan ürünlerden daha çok verim alınacağı fikri tamamen yanlıştır. Aksine cilde bol miktarda uygulanan bakım ürünleri, cildi yorar ve irritasyona sebep olur.

Doğru uygulanan cilt bakım rutinleri sizi cilt bakımında istediğiniz sonuca ulaşlaştırır. Ancak ciddi cilt kusurlarına sahipseniz bir dermotoloğa başvurmanız oldukça önemlidir.

Muhabir: Ebrar Çelik