Husiler: ABD, Hudeyde Havalimanı'nı Vurdu Husiler: ABD, Hudeyde Havalimanı'nı Vurdu

Amiral John Aquilino, ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi önünde yaptığı konuşmada, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) Tayvan'a yönelik hazırlıklarını hızlandırdığını öne sürdü.

Aquilino, PLA'nın faaliyetlerini ve nükleer yeteneklerini "İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülmemiş seviyelere" yükselttiğini belirtti. Çin'in savunma bütçesini son yıllarda yüzde 16 arttırarak 1.6 trilyon yuan (222 milyar dolar) seviyesine yükselttiğine dikkat çeken Aquilino, bu durumun ABD'nin ardından ikinci en yüksek savunma bütçesi olduğunu vurguladı.

Çin'in son yıllarda Hint-Pasifik bölgesindeki askeri faaliyetlerini artırdığına dikkat çeken Aquilino, PLA'nın 400'den fazla yeni savaş uçağı ve 20 savaş gemisini hizmete soktuğunu ve balistik ile seyir füzeleri envanterini iki katına çıkardığını belirtti. Bu gelişmelerin, Çin'in Tayvan'ı kontrol altına almak için gerektiğinde güç kullanma ihtimaline hazırlandığına işaret ettiğini dile getirdi.

Aquilino, "Tüm göstergeler, Xi Jinping'in 2027'ye kadar Tayvan'ı işgal etmeye hazır olma direktifini karşıladığına işaret ediyor" dedi.

Çin'in Tayvan çevresindeki faaliyetlerinin arttığına da dikkat çeken Aquilino, PLA'nın olası operasyonlara yönelik çeşitli görevler yürüttüğünü belirtti. Bu görevler arasında Nisan 2023'te Tayvan'ın sahte bir şekilde kuşatılması ve simüle saldırılar gerçekleştirilmesi de bulunuyor.

Son olarak, Tayvan Savunma Bakanlığı'nın adanın etrafında 36 Çin uçağı ve altı donanma gemisi tespit ettiği ve bunun 2024 yılında Çin ordusunun tek günlük en büyük saldırısı olduğunu açıkladığı hatırlatıldı.

Muhabir: Hasan Erdoğan