Çin Dışişleri Bakanlığı, Tayvan’da dün düzenlenen Başkanlık Seçimi ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Tayvan meselesi Çin'in iç meselesidir" vurgusu yapıldı. 

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tayvan meselesi Çin'in iç meselesidir. Tayvan'daki durum nasıl değişirse değişsin, dünyada tek bir Çin olduğu ve Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğu temel gerçeği değişmeyecektir. Çin hükümeti tek Çin ilkesine bağlıdır ve ‘Tayvan bağımsızlığı’ ayrılıkçılığına, ‘tek Çin, tek Tayvan’a karşıdır. Çin'in pozisyonu değişmeyecek ve uluslararası toplumun tek Çin ilkesine bağlılık konusundaki genel mutabakatı ve istikrarlı modeli değişmeyecektir"denildi.

Tek Çin ilkesinin Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın temeli olduğuna dikkat çekilen açıklamada, "Uluslararası toplumun tek Çin ilkesine bağlı kalmaya devam edeceğine, Çin halkının ‘Tayvan bağımsızlığı’ ayrılıkçı faaliyetlerine karşı çıkma ve ulusal yeniden birleşme için çaba gösterme yönündeki haklı davasını anlayacağına ve destekleyeceğine inanıyoruz” ifadeleri yer aldı. 

Tayvan'da Başkanlık Seçimini Kim Kazandı?

Tayvan’da dün düzenlenen Başkanlık Seçimi’ni resmi olmayan sonuçlara göre Demokratik İlerici Parti adayı Lai Ching-te kazanmıştı.  

Ching-te, seçim sonuçlarına ilişkin sosyal medya hesabından “Bugün Tayvan, halkımızın demokrasiye olan bağlılığını tüm dünyaya bir kez daha göstermiştir. Bize duyulan güven için minnettarız. İleriye dönük olarak, Tayvan Boğazı'nda barışı korumaya ve uluslararası toplumda iyi bir güç olmaya kararlıyız” açıklamasını yapmıştı. 

NASA Mars'tan Düşük Maliyetli Örnekler Getirmeyi Amaçlıyor NASA Mars'tan Düşük Maliyetli Örnekler Getirmeyi Amaçlıyor

Kaynak: DHA