İzmir Aliağa’da Denizcilik İhtisas üniversitesi kurulması için yıllardır çalışan Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesi Kalkındırma Vakfı yetkilileri; proje kapsamındaki bazı bölümlerin, birtakım şahıslarca adeta aşırma yöntemiyle hayata geçirilmek istenmesine büyük tepki gösterdi.

Türkiye'de bir ilk olabilecek olan Aliağa’da kurulması planlanmış, ön fizibilite raporu 19 Şubat 2020 Tarihinde İzmir 14.Noterinde kayıt altına alınmış, uygulamalı denizcilik eğitimini de içine alan Emir  Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesi projesinin, defalarca sunum yapılan yetkililerce kısım kısım çalınma hareketinde bulunulmasına, Denizcilik İhtisas Üniversitesi Kalkındırma Vakfı büyük tepki gösterdi.  

Denizlerin Hakimi Kaptan-ı Derya Barboros Hayrettin Paşa'nın "Ne denlü çoğ olursa ördek ü kaz Yeter imiş ana bir şâhin-i bâz" beyiti ile çok net mesaj verilen Vakıf açıklamasında, “Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesi Projesinin bu projeyi yapan öz sahiplerinin kimler olduğunu bile bile, projeyi çalmaya çalışanların hareketlerini asla tasvip etmiyoruz. Şiddetle reddediyoruz. Projeyi çalmaya çalışanlar ile her türlü mücadeleyi yapmaya da hazırız. Bu tam bir hırsızlıktır. İlim çalma gibi kurulmuş bir müessesenin, gelişmekte olan bir üniversite düşüncesinin değerlerini çalınmasını asla kabul etmiyoruz" denildi.

Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesini Kalkındırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Kalelioğlu da, "Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesini Kalkındırma Vakfı Genel Başkanımız Ahmet Gündüz tarafından dört yıldan beri tüm Türkiye'ye ilan edilmiş bir projenin üstelik de İzmir'in tüm siyasi ve mülki idare makamlarının vekil, belediye başkanları, İl başkanları birçok siyasi parti genel başkanı, genel başkan yardımcılarının ulusal ve uluslararası birçok yatırımcı İşadamının haberdar olduğu, defalarca da basına televizyona sosyal medyaya yansımış, kamuoyunun bildiği, bir eseri, hatta ve hatta Cumhurbaşkanlığı makamının tüm yön ve detaylarıyla bildiği projemizi ve eseri ve onu oluşturan proje sahiplerinin tüm emeğini yok sayarcasına Vakıf Başkanı tarafından defalarca kendilerine proje sunumu yaptığı birileri tarafından kendilerine mal edinmek istemesini üstelikte YOKSUL ANADOLU ÇOCUKLARI için umut olmak üzere oluşturulmuş böyle bir muazzam projeyi çalmasına asla izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.  

Porojeyi "Mavi Vatan" davasına destek vermek için hazırladıklarına vurgu yapan Kalelioğlu, “Biz bu projeyi Sayın Cumhurbaşkanımızın yürüttüğü "Mavi Vatan" davasına destek verme konusunda kendimizi sorumlu hissettiğimiz için ve bu sorumluluğun gereğini yerine getirmek için bir misyon ve vizyon hareketi olarak hazırladık. Şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da duruşumuz Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında Mavi Vatan ruhuyla olacaktır " diye konuştu.

Oğuz Kalelioğlu Kimdir?

1974 Kıbrıs Barış Harekatının komutanı nam-ı diğer Kıbrıs Fatihi Genelkurmay ve kuvvet komutanlarının efsane hocası, harp dahisi, girdiği hiçbir savaşta mağlup olmamış, Turgut Özakman’ın "Çılgın Türkler" kitabında ilham kaynağı olarak andığı Türk - İslam Aleminin Muzaffer komutanına, ağır silahlar ile donanımlı Yunan-Rum askerlerinin komutanı "Sayıca ve silahça sizden çok üstünüz kaleyi teslim edin" teklifi karşısında, "Yüce Türk devleti beni buraya düşmandan kork savaşma diye değil, vatanı savunup şehit olmam için gönderdi. Değil siz dünyanın tüm orduları da toplansa tek kişi de kalsam Yüce devletimin ve milletimin sancağı yere düşmeyecek. Allah’ın görünmez orduları bizimle" diyerek, Kıbrıs da 250 kişilik kuvvetle, yaklaşık 10 bin Yunan-Rum birliklerine ilk kurşunu atıp bebek katili işgalcilere karşı Kıbrıs Türk'ünün, vatanın, milletin namusunu şerefini kahramanca savunmuş, bebek katili düşman sürülerini kaçmaya zorlamış mücahit Oğuz Kalelioğlu, Emir Çaka Bey Denizcilik İhtisas Üniversitesini Kalkındırma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.

Wikipedi de Kalelioğlu'nu şu bilgilerle tanıtmıştır:

1945 yılında Artvin'de doğmuş, ilk ve orta tahsilini İzmit'te tamamlamıştır. Babası Tekel Müdürü Sadi Kalelioğlu, annesi Dürdane Kalelioğlu'dur.

Kara Harp Okulu'nu tamamlayarak, 1966 yılında Topçu Subayı olmuştur. Farklı kıtalarda Batarya Komutanlıkları ve Harp Okulu Öğrenci Alayı'nda görev yapmıştır.

Batman’da Tır Dorsesinde Kaçak Göçmen Batman’da Tır Dorsesinde Kaçak Göçmen

1973 yılında Kıbrıs'a atanarak, Mağusa Mücahit Tabur Komutanı olmuştur. Harp Akademileri'ni 1978 yılında tamamlayarak, Adıyaman ve Şanlıurfa'da Kurmay Yüzbaşı olarak görev yapmıştır.

Yurtdışında değişik ihtisas kurslarına katılan Oğuz Kalelioğlu daha sonra NATO Karargahı'nda Daire Başkanlığı ve Millî Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği koordinatörlüğü yapmıştır.

1990 yılında 105’inci Topçu Alay Komutanı olmuş ve 1997 yılında Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı'nda Psikolojik Harp Daire Başkanlığı'nı kurarak dönemin dış tehdidi Yunanistan ve iç tehdidi PKK üzerine demoralize çalışmaları yapmıştır.

1997 yılında kadrosuzluk sebebi ile emekli olmuştur. Türkiye ve KKTC vatandaşıdır. Evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Kaynak: Ersan Akbaş